Şırnak’ta Ev Kiraları El Yakmaya Başladı !

Şırnak'ta Ev Kiraları El Yakmaya Başladı !

Sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırıldığı Şırnak’a dönen yurttaşlar, ev kiralarının yüksek olmasından şikayetçi. 2 bin 700 binanın yıkıldığı kentte, kira fiyatları nerdeyse 3 katına çıktı. İşadamı Yusuf Som, evsiz, barksız insanoğlu üzerinde kira fırsatçılığı yapanları kınadıklarını belirterek, ev sahiplerinden ellerini insaflarına koymalarını istedi.

Sokağa çıkma yasağının 8 ay sonra kısmi olarak kaldırıldığı Şırnak’ta konut sıkıntısı yaşanıyor. 2 bin 700 binanın yıkıldığı, 14 bin 727 binanın ise hasar gördüğü kente dönen yurttaşlar, ev kiralarının yüksek olmasından şikayetçi. Kentte, yasaktan önce 200-250 TL olan ev kiraları, bugünlerde 600-700 TL’ye çıkarken, bir çok aile yerleşecek ev bulamıyor. Bu yüzden şehri terk etmek halinde kalan yurttaşlar, 14 Mart’ta yasak ilan edilmesi ile birlikte gittikleri çevre il ve ilçelere geri dönüyor.
 
Gün Yardımlaşma Günüdür 
 
Konut sıkıntısı yaşayan aileler adına İHA’ya açıklamalarda bulunan Şırnaklı İşadamı Yusuf Som, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde yurttaşların gittikleri ilçelerde de ev kiralarının yükseltildiğini ve bunun üstüne sivil toplum kurumları ve kanaat liderleri olarak ev sahiplerine, evsiz, barksız insanların üstünden kira fırsatçılığı yapılmaması yönünde çağrı yaptıklarını anımsattı. Ancak şimdi diğer yerler bir yana Şırnak’ta da ev kiralarının yükseltildiğini vurgulayan Som, “Evleri olan insanların diğer insanoğlu üzerinden fırsatçılık yapması kadar bizi üzen birşey yoktur. Bugün öyle birgün ki herkesin birbirine yardım edeceği, kenetleneceği, ayrıca diğer insanlardan kira almaması gereken günüdür. Bunun üstünden fırsatçılık yapanları kınıyorum” dedi.
 
Vicdan Sahibi Olunmalı 
 
Som, bunun yanı sıra, kiralık evlerde oturan lakin yasak boyunca evlerinde bulunmayan yurttaşlardan da kira parasının talep edildiğine ilgi çekerek, “Bu konuda da çok rahatsızız.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.