Şimdi sıra PKK’lı işadamlarında

Şimdi sıra PKK'lı işadamlarında

Güvenlik güçlerinin hudut ötesi ve yurt içerisinde arka arkaya düzenlediği operasyonlarla köşeye sıkışan terör örgütü PKK’nın yerel yapılanmasına da darbe indirildi. Her geçen gün dağ kadrosu eriyen örgütün, sözde kent yapılanması KCK’yı harekete geçirmek için kullandığı muhtarlara görevden el çektirildi. Kırsalda köy koruculuğu yapan ve PKK ile bağlantısı belirlenen güvenlik korucularının da görevine son verilmesi ile örgüte ağır darbe vuruldu. Çalışmalarını sürdüren İçişleri Bakanlığı bu kere terör örgütüne finansman sağlayan iş adamlarını hedefine koydu. Örgütün en büyük gelir kaynakları arasında bulunan uyuşturucu ticaretinin önünü kesen bakanlık, örgüte para aktaran firmaların peşine düştü.

BÜYÜK ŞİRKETLAR BATIDA

Terör örgütünü bitirmek için harekete geçen bakanlık, MİT ve Emniyet İstihbarattan terör örgütü PKK’ya para aktaran iş adamları ve şirketler hakkında rapor istedi. Yapılan çalışmalar sonucu, çoğunluğu batı illerinde olmak üzere yüzlerce iş adamının terör örgütünü finanse ettiği belirlendi. İş adamlarının örgütün sözde üst yönetiminden aldıkları talimatla, PKK’nın her sene milyarlarca lira gelir elde ettiği uyuşturucu ticaretine lojistik desteklediği de istihbarat raporlarına yansıdı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki iş adamlarının ise, örgütün izniyle kaçak akaryakıt sattığı, elde ettiği geliriyse PKK’lı korucu ve muhtarlar aracılığıyla dağ kadrosuna ilettiği ortaya çıkarıldı.

TERÖRİSTLERE YARDIM VE YATAKLIK

PKK’lı iş adamlarının örgüte yalnızca finans desteği değil, lojistik manasında da ciddi desteklediği belirlendi. Örgütün yürüttüğü kaçakçılık faaliyetlerine doğrudan destek veren iş adamlarının, zor durumda olan teröristlerin nakliyesini de gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Kırsalda yaralanan teröristlerin bakım ve tedavi masraflarını üstlenen iş adamlarının muhtarlar ve korucular ile bağlantılı bir şekilde hareket ettiği öne sürüldü. Operasyon için hazırlıklarını tamamlayan İçişleri bakanlığının yurtdışına çıkma olasılığı olan iş adamlarını yakın takibe aldığı ve pasaportlarına tehdit koydurduğu öne sürüldü. Operasyon hazırlıklarının son aşamasına gelen bakanlığın büyük bir operasyona imza atması bekleniyor.

Seçimleri finanse ediyorlar

Terör örgütü PKK’ya senelik milyarlarca dolar para aktardığı belirlenen iş adamlarının seçim dönemlerinde de örgütün siyasi uzantısı HDP’yi finanse ettiği belirlendi. Daha önceden Kuzey Irak’ta inşaat yatırımları yapan ve elde ettikleri paraları Barzani üstünden PKK’ya aktaran bazı şirketlerin Kuzey Irak’taki siyasi karışıklıktan kaçarak Türkiye’de yeni iş sahası kurduğu belirlendi. Bakanlığın mercek altına aldığı bu firmaların akaryakıt sektörüne girdiği ve kaçak yollarla Türkiye’ye getirdiği akaryakıtı fahiş fiyata satarak terör örgütünü finanse ettiği belirlendi. İstihbarat raporlarına yansıyan bilgilerde, uluslar arası çapta ticaret yapan bazı firmaların yurtdışı bağlantılarını örgüt elemanları üstünden kurduğu da yansıdı. Örgütün yasadışı yollarla elde etiği parayı da özellikle Almanya, Belçika, Avusturya ve İsviçre’deki bankalara aktardığı belirlendi

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.