Sigaraya nargile kılıfı

Sigaraya nargile kılıfı

Kamuya açık kapalı mekanlarda sigara içilmemesine yönelik yasağa uyanlar kadar uymayanlar da giderek artıyor. Ne sigara içenler de, ne de mekan sahipleri para cezalarını hiçe sayıyor. Öyle ki İstanbul Koşuyolu’ndaki bir kafenin kapalı alanında hem sigara hem de nargile kullanımına göz yumuluyor. Türkiye’de kamuya açık kapalı mekanlarda sigara içenlere 124 TL, içenlere göz yuman işletme sahiplerineyse 5 bin TL civarında para cezası kesiliyor. Ancak bu cezaları takan çok az sayıda işletme var.

İÇENLERİN ORANI DÜŞTÜ

Yetkililer, nargile sunum ruhsatı verilen işletmelerin yüzde 73.4’ünde sigaranın, yüzde 78’indeyse nargilenin kapalı alanda içildiğinin belirlendiğini ifade etti. Ruhsat verilen mekanların yarısına yakınında açık alan bulunmadığı bildirildi. Anadolu kentlerinde sigara yasağına uymayanların oranı daha da fazla. 2008’de çıkarılan “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesi Kanunu”nun yürürlüğe girmesinin öncesinde sigara içenlerin nüfusa oranının yüzde 30.2 olduğunu, yasa ile birlikte bu oranın yüzde 22.9’a gerilediği açıklandı. Dünyada her sene yaklaşık 7 milyon, Türkiyede de 100 binden fazla insan tütün ürünlerinin yol açtığı hastalıklar ve diğer zararlar yüzünden ölüyor. Bunlardan 600 bininin pasif içici olduğu tahmin edilmektedir. Kanuna göre, kamu kurum ve kurumlarına ait yer, araç, bina ve tesislerde tütün ürünü tüketenlere idari müeyyide kararlarının uygulanacağı kaydedildi. Buna rağmen, Kadıköy Koşuyolu’ndaki bir kafede kapalı alanda hem nargile hem de sigara içirilmesi ilgi çekti. Yetkililer İstanbul’da, nargile kafelerin sigara yasaklarını delmek için paravan rolü gördüğünü ifade ediyor. Pasif içicilerin sağlığının olumsuz yönde etkilendiğini belirten sağlık uzmanları, nargile kullanımının kömür ve tütünün yanmasıyla oluşan zehirlerin beraber solunmasına neden olduğu, dumanın suyun içerisinden geçmesinin, iddiaların tersine zararı azaltmadığını kaydetti.

‘YEŞİL DEDEKTÖR’LE İHLALE SON

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Sigara yasağı ve tütün mamullerinin kapalı ortamlarda sigara yasağının uygulanması için ‘Yeşil Dedektör’ mobil uygulaması başlatıldı” dedi ve ekledi: “Vatandaşlar Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne Alo 184 ihbar hattına yasa ihlalinde bulunabilecek. Her yurttaşın temiz hava soluma hakkı var. Bu ihlal edildiğinde aslında insan hakkı ihlal ediliyor. Yeşil Dedektör ile kullanıcı, ihlal bildirimini uygulama üstünden konum ve mekan seçerek yapabiliyor. Bakanlığın denetleme sistemine düşen bildirimler, saha denetleme ekibine iletiliyor. Denetimler saha denetleme ekipleri tarafından yapılıyor.”

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.