Savunma devleri ‘SAHA’ya güçlü çıkıyor

Savunma devleri 'SAHA'ya güçlü çıkıyor

Türkiye’nin yerli ve milli savunma hamlesi yapmasının arkasından alınan başarılı sonuçlar, dünya savunma endüstrinin gözünü çevirdiği Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) SAHA EXPO 2018 Fuarı’nda görücüye çıktı. SAHA’yı kuran 27 firmanın hava, kara ve denizde kullanılan yüzlerce ürününün sergilendiği fuarda yabancı heyetlerle alım görüşmeleri gerçekleştirildi ve milyonlarca TL’lik uzlaşmalara varıldı.

HERKESE ÖRNEK OLDUNUZ

SAHA EXPO 2018’in açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ile savunma endüstri şirketlerinin genel müdür ve başkanları gerçekleştirdi. Varank, İstanbul Fuar Merkezi’nde başlayan SAHA EXPO 2018’in açılışında yaptığı konuşmada, SAHA İstanbul Kümelenmesi’ni çok önemsediklerini ve takdir ettiklerini ifade etti. “Sizler, yalnızca savunma endüstrimiz için değil, endüstrimizin diğer tüm kolları için de örnek bir yapılanma ve örnek bir model ortaya koydunuz.” diyen Varank, SAHA İstanbul Kümelenmesi’nin Türkiye için stratejik önem arz eden, yüksek katma kıymetli ürün üretiminde katalizör vazifesi üstlendiklerini ifade etti.

BÜYÜK BAŞARI KAZANDIK

SAHA İstanbul Kümelenmesi’nin firmaların teknolojik yeterliliğini arttırmak için önemli işlere imza attığını kaydeden Varank, “Birçok ürün, sizin çalışmaları sayesinde millileştirildi.Son 16 yılda, savunmadaki yerlilik yüzde 24’ten, yüzde 65’e yükseldi” dedi.

30 MİLYAR $’LIK YERLİLİK

Varank, yerlileştirme programlarında, Ar-Ge desteklerinde, yatırım teşviklerinde yüksek teknolojide paradigma değişimlerini yakalamayı hedefleyen adımlar atacaklarını ifade etti. Varank “Yerlileştirme programımız kapsamında, ara malı dış alımını oluşturan yaklaşık 3 bin ürünü inceledik. İlk aşamada, ülkemizin 30 milyar dolarlık dış alımına karşılık gelen ürün gruplarının yerlileştirilmesine yoğunlaşdık” şeklinde konuştu.

MONTAJDAN ÜRETİME GEÇTİK

Açılışta konuşan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ise “Bugün artık Türkiye, kendigeliştirdiği platformlarla ana platform üretici gücüne erişti. Önceden montaj yapmak üzere satın aldığımız savaş uçakları, eğitim uçakları, helikopter yerine artık tamamiyle fikri mülkiyet hakları bizde olan, dizaynını bizim yaptığımız insansız hava araçlarımız (İHA), silahlı insansız hava araçlarımız (SİHA), savaş helikopterlerimiz, eğitim uçaklarımız, savaş gemilerimiz var” şeklinde konuştu. Bayraktar, “33 firmamız ROKETSAN’a çözüm ortağı olarak akredite oldu. Şimdiyse TUSAŞ HÜRKUŞ iklimlendirmesi ve kabin basıncı konusunda oluşturduğumuz 6 firmalı bir konsorsiyum ile bu çalışmalara devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Bayraktar, SAHA EXPO 2018’in 15 Eylül Cumartesi gününe kadar süreceğini belirterek, 2 yılda bir yapılması düşünülen fuarda bu sene 135 katılımcı firmanın yer aldığını, sektörün uluslar arası temsilcilerini ağırlayacak SAHA EXPO 2018’e 12 ülkeden 24 firma ve  41 misafirin  ikili iş görüşmelerine katılmak üzere ziyarete geldiğini ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.