Şantajcı fenomen ifşa edilecek

Şantajcı fenomen ifşa edilecek

Türkiye’de son yıllarda hızla artan sosyal medya üstünden yapılan tanıtım ve pazarlama faaliyetleri bir tehlikenin de kapısını araladı. Instagram, Facebook, YouTube, Twitter ve Blog gibi sosyal medya kanallarında yüksek takipçi sayılarına ulaşan ve influencer olarak adlandırılan bazı fenomenler, şirketlere karşı karalama kampanyası yaparak sosyal medya kanalını tehdit aracı olarak kullanmaya başladı. Moda ve güzellikten turizme, yeme-içmeden teknolojiye kadar her sektörde boy göstermeye başlayan fenomenlerin bazı şirketlerin kapılarını çalıp reklam talep ettiğini, vermeyen firmalara önce şantaj arkasından da karalama kampanyası başlattığı öğrenildi.

TÜRSAB İFŞA EDECEK

Tamamen ticari kazanç maksatlı yapılan karalama kampanyaları sektör oyuncularına da “yeter artık!” dedirtti. Moda-güzellik sektöründe faaliyet gösteren bazı firmalar, kendini fenomen olarak tanıtan bloggerlara karşı dava açtı. Turizmde de bu tür şikayetlerin artması üstüne Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) devreye girdi. TÜRSAB avukatları şantajcı fenomenlere karşı dava açmak için çalışma başlattı. Yapılacak incelemelerin arkasından art niyetli fenomenleri sayfasında da ifşa edecek olan birlik, konuyu alakalı bakanlıklara da taşıyacak.

VERGI KAYBI 6 MILYON TL

Pazar büyüklüğü 30 milyon lirayı aşan, her sene ortalama % 40 büyüyen sosyal medya tanıtım ve pazarlama sektörü ile ilgili denetleme ve müeyyide mekanizması da bulunmuyor. Bu alanda devletin vergi kaybının 6 milyon TL’yi aştığı belirtilirken, ticari kazanç sağlanan bu sektörde âcilen bir yasa çalışması yapılması gerektiği vurgulanıyor. Sektörde bir denetleme mekanizmasının olmaması durumunda karalama kampanyaları sebebiyle bazı şirketlerin batma noktasına gelebileceği, acil müdahale edilmesi gerektiği belirtiliyor.

TARAFSIZ KANALLARI TAKİP ETSİNLER

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, bazı influencerların şirketlerle bir takım ticari ilişkiler kurmaya çalıştığını belirterek, “Kuramadıkları vakit şirketi hedef haline getirip karalama kampanyası başlatıyorlar” şeklinde konuştu. Tüketicilerin bu kişilerin iyi niyetli olup olmadığını incelemesi gerektiğini söyleyen Bağlıkaya, “Otel veya acentelerde illaki problemler olabilir. Ancak bunların tüketiciye dürüstçe yansıtılması gerekir. Tüketiciler TripAdvisor gibi tarafsız siteleri dikkate almalı” dedi.

KARALAMA KAMPANYASI YÜRÜTÜLÜYOR

İSTANBUL Turizm Derneği Başkanı İbrahim Halil Korkmaz, turizm sektörünün son 5 senedir fenomenlerle çalıştığını belirterek, “Ancak son dönemde bazı kötü niyetli kişiler gelip YouTube’da 1 milyon takip edeni olduğunu ve 10 bin TL karşılığında oteli tanıtabileceğini söylüyor. Teklifi geri çevirince önce şantaj arkasından da karalama kampanyası başlatıyor. Hiç gitmediği otelde yemek, hijyen, çalışan gibi konularda kötü hizmet verildiğine dair iftiralar atıyor” şeklinde konuştu

YORUM VE BEĞENİ SATIN ALIYORLAR

DIJITAL Turizm Derneği Başkanı Emre Gelen, dijital pazarlama sektörünün geçiş aşamasında olduğunu belirterek, “Denetim mekanizması olmadığı için elindeki kanalı kötü niyetli kullananlar da çıkıyor” şeklinde konuştu. Gerçek influencerların firmalarla özel uzlaşmalar imzaladığını, aynı sektörde olan iki şirketle çalışmadığını belirten Gelen, şu şekilde konuştu: “Şirketler yalnızca takipçi sayısına bakmamalı. Artık takipçi ve yorum da satın alınabiliyor.”

DENETİM MEKANİZMASI OLMALI

TURIZM Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer, ticari kazancın olduğu her alanda denetleme mekanizması olması gerektiğini vurgulayarak, şu şekilde konuştu: “Burada ortada bir ticari kazanç var ve bu kişilerinde de elde ettiği kazancın karşılığında fatura kesip vergi ödemesi gerekiyor. Bu sektöre yönelik bir kanunun hazırlanmalı. Bu denetleme ve yaptırımı da beraberinde getirir. Böylece çürük yumurtalar temizlenir.”

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.