Reina Katliamcısı Konuşmak İçin Şartını Söyledi !

Reina Katliamcısı Konuşmak İçin Şartını Söyledi !

Örgütte hızla yükselerek emir yardımcısı olan Masharipov’un El Kaide ve Taliban’dan eğitim almak üzere Afganistan’a bu örgütün talimatı ile gittiği belirlendi.

2011-2012 yılları arası burda silah eğitimi alan teröristin daha sonra örgütteki emir yardımcılığından azledildi. Söz konusu hareket, 2015 senesinde DEAŞ’a bağlılığını açıklamıştı.

Saldırıyı Yapmasını Önermiş 

Özbekistan İslami Hareketi üyesiyken DEAŞ’a katılan teröristin, katliama uzanan bağlantılarında kritik bir isim daha deşifre oldu. İstihbarat kaynaklarının tesbitlerine göre bu isim Ebu Cihad. DEAŞ’ta emirlik görevinde olan Ebu Cihad’ın, Masharipov’u Türkiye’ye saldırı için ikna eden ve hazırlayan isim olduğu belirtildi. Masharipov’un Ebu Cihad’la bir çok kez irtibat kurduğu belirlendi. Teröristin telefonunda Ebu Cihad’la görüşme metinlerine rastlandı. Ebu Cihad’ın açık kimliği araştırılıyor.

Sorgu Boyunca Çocuğunu Sordu

Bu arada Reina katilinin İstanbul TEM Şube’deki sorgusu sürüyor. Terörist, ön sorgusunda polise çarpıcı bilgiler veriyor. Dikkat çeken bir ayrıntı ise, teröristin polise sürekli çocuğundan bahsediyor olması. Edinilen bilgilere göre terörist, polislerden erkek çocuğunu bir an önce bulmalarını isteyerek, “Çocuğumu bulun, bilgi paylaşımını hızlandırayım” şeklinde konuştu. DEAŞ kuryelerince Pendik’e götürüldüğü iddia edilen çocuk, bazı adreslere yapılan baskınlara karşın henüz bulunamadı.

Camiye saldırı için keşif yapmışlar DEAŞ’a yönelik son operasyonlarda tutuklanan 15 canlı bombanın arkasından, İstanbul’da adliyeye sevk edilen 28 DEAŞ militanı daha tutuklanarak cezaevine kondu. Teröristlerin Sultanbeyli Gölet mevkiinde çocukları örgüte alıştırmak için yasadışı bir mescit kurduğu ve Halkalı’daysa Caferilerin gittiği camilerde saldırı için keşif yaptıkları ortaya çıktı. Keşif yaptığı belirlenen tutuklu teröristlerden S.S.A.’nın, daha önce cezaevine gönderilen DEAŞ’lı 3 canlı bomba ile irtibatı belirlendi.

 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.