PYD Suriye’deki Kürtleri Mağdur Ediyor !

PYD Suriye'deki Kürtleri Mağdur Ediyor !

Ağustos ayında terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD militanları tarafından kaçırılan ve bir müddet sonra Irak Kürdistan bölgesine sürülen İbrahim Bıro, TRT World’e verdiği özel röportajda, Suriye’deki PYD yapılanmasına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

 TRT World’ün sorularını cevaplayan Suriye Kürt Milli Konseyi Başkanı İbrahim Bıro, Kürt bir parti olarak PYD tarafından mağdur edildiklerini söyleyerek, PYD’nin kendisini ölümle tehdit ettiğini belirti.

Suriye Kürt Milli Konseyi Başkanı İbrahim Bıro’nun açıklamalarından satır başları;

Erbil’de TRT World’e konuşan Suriye Kürt Milli Konseyi (ENKS) Başkanı İbrahim Bıro, PYD’nin Suriye’deki tutumundan dolayı çok sayıda Kürdün yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kaldığını ifade etti. PYD’nin bölgede hakimiyet ilan ettikten sonra gençleri zorla silah altına aldığını ve halkın fazla vergiye zorlandığını dile getiren Bıro, ‘’PYD totaliter ve Stalinist bir parti. Diğer Kürt partilerle güç paylaşımına yanaşmıyor. Bölgedeki Kürt gruplara, Suriye rejimine olan bağlılıklarına göre muamele ediyor. Eğer Suriye rejimine karşılarsa, bu PYD’ye de karşı oldukları manasına geliyor. Ve şayet Suriye rejimine sadıklarsa, PYD’ye de sadıklar demek. Kürt bir parti olarak mağduriyetlerimizin çoğunluğu PYD’den kaynaklanıyor. Biz senelerdir Suriye rejimine karşıyız ve şiddete bulaşmadan iktidardaki Baas partisine karşı durduk. Ancak PYD korkunç bir şekilde günlük ve siyasi yaşama müdahale ediyor’’ dedi.

Bıro, PYD’nin bölgeye huzur getirmediğini, tersine PYD, Suriye rejimi ve Daeş’in saldırıları yüzünden çok sayıda insanın bölgeyi terk ettiğini ifade etti. ‘’PYD’nin bağımsız bir devlet hedeflediğini düşünmüyorum’’ diyen Suriye Kürt Milli Konseyi Başkanı, Suriye’de her kesimin hak sahibi olduğu federal bir yapı istediklerini ifade etti. ABD ile PYD arasındaki ilişkiye de değinen Bıro şunları ifade etti; ‘’PYD Daeş’e karşı savaştı, bunu inkâr etmiyorum. ABD bu konuda PYD’ye bel bağladı çünkü Suriye muhalefeti zayıftı ve parçalandı. Türkiye PYD’yi PKK’nin bir kolu olarak görüyor. Dürüst olmak gerek görülürse, PYD de PKK ile olan bu bağlarını inkâr etmiyor.’’

Suriye Kürt Milli Konseyi’nin gelecekte Suriye’de var olacağının altını çizen Bıro, Irak ve Suriye’de Daeş’e karşı verilen mücadele ile ilgili de konuştu. Bıro, “Bence, savaş artık son safhasına girdi. Musul ve Rakka’nın kurtulmasından sonra Daeş’le savaşmaya gerek kalmayacak ve o vakit Amerika’nın PYD’ye karşı farklı bir tutumu olacak” dedi.

Suriye Kürt Milli Konseyi (ENKS) Başkanı İbrahim Bıro, 13 Ağustos 2016’da terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan PYD militanlarınca kaçırılmış, 6 saat gözaltında tutulduktan sonra Kuzey Irak’a sürülmüş ve geri dönmemesi için ölümle tehdit edildiği belirtilmişti

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.