Prezervatif Rusya’da Neden Yasaklandı??

 

rusya-gece

Rusya ilginç bir karar aldı.Aldığı bu kararıda öyle bir gerekçeye dayandırdıki yok artık diyeceksiniz.Ülkesinde uzun yıllardır kullanılan prezervatifi artık kullanmak yasak.Rusya’nın prezervatifi yasaklamasındaki gerekçe ise tamamen Avrupa ve ABD düşmanlığı ve bu sebep bazen Rus makamlarının inanılmaz kararlar vermesine neden oluyor.

Rusya’nın yıllardır kullandığı prezervatifteki eksikliği yeni farketmiş olması hayli ilginç.Rus sağlık denetleme ajansı Roszdravnadzor, İngiliz kondom üreticisi Durex’in ürünlerinin satılmasını yasakladı. Gerekçesi de var tabiki. Roszdravnadzor direktörü Mihail Muraşko, Durex’in yasaklanmasının nedeninin markanın kayıt işlemlerindeki eksiklikler olduğunu ifade etti. Muraşko, “Yasalara göre tıbbi ürünlerin hem teknik hem de toksikolojik testlerden geçmesi gerekiyor. Tüm bunların Roszdravnadzor’da yapılması gerekiyor” dedi.

Fakat  Muraşko, Durex’in yasaklanması sebebiyle Rus pazarında kondom açığının yaşanmayacağını ifade etti. ”Rusya’da kayıtlı olan enaz 60 kondom markası var. Bu nedenle herhangi bir sorun yaşanmayacak. Durex yalnızca markalardan biri.” diyen Muraşko, yeniden kayıt işlemlerinin tamamlanması arkasından Durex’in Rus pazarına yeniden geri dönebileceğini de ekledi.Vazgeçmiş deyil.

Daha önce basında marketlerde Durex kondom bulunamadığına dair haberler çıkmıştı. Durex, Rusya’da en fazla satın alınan kondom markasıydı. Nitekim bu markanın Rusya’daki pazar payı yüzde 30’du.Ama artık yeni alınan kararla Rusya’da Durex kullanımı yasak.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.