PKK’ya Amerika’lı komando desteği

 PKK'ya Amerika'lı komando desteği

Savaş bölgelerinde özel güvenlik şirketi kullanan ABD’nin Suriye’de yeni bir şirketle çalıştığı ve bu şirketin paralı askerlerini kullandığı ortaya çıktı. Daha önce Irak’ta kullanılan Blackwater benzeri bir şirket olan Castle International’a ait sosyal medya hesaplarında şirkete bağlı ağır silahlarla donatılmış komandoların PKK/YPG’li teröristlerle yan yana savaştığı ve eğitim verdiği görülüyor.

YPG armalı paralı askerler

Sosyal medyada yayınlanan fotoğraflarda firmanın uluslar arası operasyonlarda kullandığı Special Projects Group (SPG-Özel Proje Grubu) adlı ağır silah donanımlı komandoları PKK’nın Suriye kolu olan YPG armaları takmış bir şekilde poz veriyor. Kısaca CISPG olarak anılan şirket yayınlanan fotoğraflarda YPG’ye ‘destek’ mesajları da gönderiyor. 23 Mayıs’ta şirketin sosyal medya hesabında YPG armalı bir paralı askerin fotoğrafı, “CISPG neden bu savunma personellerine (YPG’liler kastediliyor) güveniyor. Basit, çalıştığınız biliyoruz ve yanınızda olmaya söz veriyoruz” mesajı ile paylaşılmış.

ABD hükümetine çözüm desteği!

Şirket web sitesinde daha çok hava yoluyla tıbbi yardım ve tahliye operasyonları yürüttüğünü belirtiyor. Ancak hem şirketin sitesinde hem de sosyal medya hesaplarında şirkete ait birçok paralı askerin, silahın ayrıca silahlı eğitimin fotoğrafları yayınlanıyor. Şirketin Instagram hesabındaysa ABD hükümeti ve bağlı birimlere çözüm hizmetleri verdikleri söyleniyor. Şirkete ait YPG arması takmış bir askerin süre önce webe düşen fotoğrafını askeri forumlarda yorumlayan uzmanlar ise şirketin ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından YPG’ye hizmet vermeleri için kiralanmış olabileceğini vurguluyor.

BLACKWATER: EN KARANLIK ORDU

Dünyanın en büyük özel güvenlik şirketlerinden biri olan Blackwater, ABD Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve CIA’in yüz milyonlarca dolar kıymetindeki ihalelerini alarak Afganistan ve Irak başta olmak üzere Amerikan ordusunun operasyonlarına destek kuvveti sağlıyor. 1997’de kurulan ve içerisinde binlerce paralı asker bulunan şirket, 2006’dan beri Amerikalı diplomatlara da koruma sağlıyor. 2007’de Bağdat’ta Blackwater için çalışan bir grup korumanın pusuya uğradıklarını sanarak ateş açması sonucu 17 sivil yaşamını kaybetti. Nisur Meydanı Olayı olarak bilinen bu vaka dışında haklarında birçok işkence, kötü muamele, cinayet iddiası ve davası bulunuyor. PKK’da ele geçirilen ABD üretimi silahları örgüte verdiği öne sürülen şirket, kötü ününü gizlemek için 2009 senesinde adını önce Xe Services, 2011’deyse Academi olarak değiştirdi.

SİNCAR’DA PKK İLE DEVRİYE

Şirketin yayınladığı fotoğraflara bakıldığında Afrika ve Ortadoğu’daki başka bölgelerde de Pentagon’un güdümünde çalıştıkları belli oluyor. Ancak daha ilginci 3 Haziran 2018’de yayınlanan fotoğraflarda Irak’taki Sincar sınırında CISPG askerlerinin PKK’lılarla devriyeye çıktığı anlaşılıyor. Şirket bölgede DEAŞ’a karşı savaşan gruplara desteklediğini belirtiyor.

SESSİZ PROFESYONELLER!

CISPG’nin web sitesinde şirketin sosyal medya hesapları, bir e-posta adresi dışında bağlantı kurulabilecek bir telefon numarası bulunmuyor. Ancak sitede müşterilerin parola ile giriş yapabildiği bir sekme yer alıyor. Şirket kendini uluslararası askeri hizmetler alanında lider bir firma olarak tanıtıyor. Tanıtımda yüksek tehlikeli ortamlarda müşterilere yardımcı olan üst seviye eğitimli ve ‘sessiz’ profesyonellerin isdihdam edildiği belirtiliyor. Alanlarında uzun geçmişe ve en iyi performansa sahip profesyonellerin müşterilerine yönelik tehditleri azalttığı iddia ediliyor.

Gizemli şirket

Şirketin iş dünyasına yönelik yayın yapan Linkedin’deki bilgileriyse durumu daha da gizemli hale getiriyor. CISPG’ın Wyoming eyaletinin baş kenti ve eyaletin en yüksek nüfuslu kenti Cheyenne’de 2008’de kurulduğu belirtiliyor. Havayoluyla tıbbi yardım ve tahliye hizmeti dışında özel operasyon ve istihbarat hizmetleri verdikleri ifade ediliyor. CISPG’un Cheyenne’deki merkezi dışında şirketin Arizona ve Cibuti’de iki ofisi daha bulunuyor. Castle International’a ait Castle Medflight isimli bir hava ambulans şirketi daha bulunuyor. Castle Medflight’ıysa ABD ordusundan emekli gazilerin yönettiği belirtiliyor.

İsmi ve resmi olmayan patron

Yönetime bakıldığındaysa şirketin kurucusu ve CEO’su olarak resmi ayrıca ismi bile bulunmayan Mr. Stark isimli biri karşımıza çıkıyor. Mr. Stark, burda verdiği bilgilerde ABD Özel Harekat Komutanlığı’na (SOCOM) bağlı dünya genelinde hızlı bir şekilde konuşlandırılabilen 4-6 kişilik muharebe arama ve kurtarma (CSAR) timlerine aktif olarak liderlik yaparak desteklediğini söylüyor. CSAR timlerinin temel görevleri muharebe alanında arama-kurtarma yapmak, kısaca düşman bölgesinde kalmış veya esarete düşmüş çalışanı bölgeye sızarak alıp geri getirmek olarak biliniyor. CSAR timlerİ yalnızca arama kurtarma değil özel kuvvetler operasyonmlarında da kullanılıyor.

PENTAGON’A ERİŞİM İZNİ

Şirketin yüzleri arasında en önemli isim olarak özel projeler koordinatörü Adrian Velasco ilgi çekiyor. Velasco tıbbi ve askeri alanlardaki operasyonları yönettiğini belirtiyor. Üniversitede askeri eğitim aldığını belirten Velasco, ABD Donanması’nda 4 yıldan fazla mali ve lojistik uzmanı olarak vazife yaptığını ifade ediyor. Velasco anti-terörizm kursu aldığını ve özel güvenlik sertifikası sahibi olduğunu belirtirken, Pentagon’a erişim izni olduğunu öne sürüyor

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.