Para ve kapı kolları hastalık saçıyor

Para ve kapı kolları hastalık saçıyor

Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Doğan, sonbahardan sonra sıkça görülen soğuk algınlığına neden olan virüslerin, para, merdiven tutacakları ve kapı kolları gibi çok dokunulan yerlerden bulaşabileceğini ifade etti.

Soğuk algınlıklarının mevsim itibarıyla en sık görülen kulak burun boğaz hastalıklarının başında geldiğini söyleyen Doç. Dr. Murat Doğan, hastalığın belirtilerini burun tıkanıklığı, burunda kaşıntı ve genizde yanma hissi, boğazda ağrı, yutma güçlüğü, ara ara görülen öksürük atakları olarak sıraladı.

TOPLU YAŞAM ALANLARINA DİKKAT!

Soğuk algınlığına neden olan virüslerin özellikle okul, kreş, alış veriş merkezi, sinema, toplu taşıma araçları gibi toplu hayat alanlarında bulaştığını belirten Doğan, “Hastalarımızın virüsle karşılaştığı andan sonra özellikle 2 ve 3’üncü günlerde şikayetlerinin başladığını, geri kalan sürecin de bir haftaya kadar devam ettiğini biliyoruz. Toplamda ortalama bir haftayla 10 gün içinde hastaların virüsü vücuttan attığını ama seyrek ataklarla beraber iki haftaya kadar uzayabildiğini görüyoruz” dedi.

HİJYEN ÖNEMLİ

Doğan, özellikle hastalığın ilk 2-3 gününde, virüslerin daha çok yayılmaması için, para, merdiven tutacakları, kapı kolları gibi alanlara dokunduktan sonra ellerin sıklıkla sabun ve suyla yıkanması gerektiğine ilgi çekti.

KORUYUCU TEDAVİLERE AĞIRLIK VERİLMELİ

Hastalığın şiddeti ve derecesine göre doktora görünmekte yarar olduğunu kaydeden Doğan,”Tedavi aşamasında hastalığın daha rahat atlatılması ve şikayetlerin daha aza indirgenmesi için verilen tedaviler ilk 2-3 gününde hastalığın şiddetini belli bir seviyeye kadar indirebilir. Bu dönemde sağlıklı beslenme, bol sıvı tüketimi, özellikle sonbahar ve kış mevsiminde havanın soğuması ile birlikte ortaya çıkan burun kurumalarına yönelik tedaviler planlanmalıdır. Ayrıca sigara kullanımının azaltılması, uyku düzenine dikkat edilmesi ve toplu yaşanan alanlarda hijyene dikkat edilmesi de tavsiye ettiklerimiz arasındadır. Bol sebze ve meyve tüketimi, özellikle C vitamini tüketimi, bitkisel olarak adaçayı, ıhlamur, rezene ve C vitamini çaylarının vücut direncini arttırmasından dolayı kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Yatak istirahatı muhakkak gerekir” ifadelerini kullandı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.