Özgecan Aslan’dan bugüne 1369 kadın öldürüldü

Özgecan Aslan'dan bugüne 1369 kadın öldürüldü

Özgecan Aslan’ın vahşice katledilişinin üstünden 3 sene geçti. Öldürüldüğünde 19 yaşında olan Özgecan, yaşasaydı bugün 23 yaşında, bir psikolog olacaktı. O’nun katlinden bu yana Türkiye’de 1369 bayan daha öldürüldü.

 Türkiye’de bayana şiddet hız kesmiyor, tersine her sene artan erkek şiddeti sebebiyle yüzlerce bayan yaşamdan koparılıyor. Özgecan Aslan’da Mersin’de yabanice katledilen bayanlardan biriydi. Özgecan’ın katledilişinin 3’üncü yılı. 11 Şubat 2015’te öldürülen Özgecan, yaşasaydı bugün 23 yaşında olacaktı. Katledildiğinde Çağ Üniversitesi Psikoloji Bölümü 1. sınıf talebesi olan Özgecan, bu yıl aynı zamanda kep de atacaktı.

“ŞİDDETE SIFIR TOLERANS”

Özgecan’ın katledilişi ile birlikte toplum, bayan cinayetlerine karşı tek ses oldu. Ancak alınan önlemler, verilen cezalar bayanların erkekler tarafından öldürülmesini durduramadı. Özgecan’ın öldürüldüğü 2015 senesinde 303, 2016’da 328, 2017’de 409, bu senenin ilk 9 ayında da 329 bayan erkekler tarafından öldürüldü. Türkiye’de 2015’ten bu yana 1369 bayan katledildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Özgecan Aslan’ın katledilmesini bardağı taşıran son damla olarak nitelendirerek, bu katliamla beraber genç kuşakların cinayetlere karşı harekete geçtiğini ifade etti. Özgecan Aslan’ın toplumdaki kavrayış bakımından köşe taşı olduğunu belirten Kav, “Türkiye’nin 2012’de imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’ni 4 temel maddeye oturtabiliriz. Sözleşme; ilk olarak şiddetin ortaya çıkmasını engelleyen bir toplum yaratılmasını, bunun için bayan erkek eşitliğinin sağlanması gerektiğini belirtir. İkinci olarak olası tehditlerde koruma kanunlarını devreye sokar. Yine de şiddetin önüne geçilemezse etkin bir kovuşturma yürütülmesini ister. Bu 3’ü de yerine getirilemezse taraf ülkeleri bayanın geleceğine yönelik somut politikalarını açıklamaya davet eder” şeklinde konuştu.

Töre cinayetlerinin sembolü Güldünya Tören, akrabası tarafından tecavüze uğrayıp gebe kaldığı için aile kararı ile 2004’te İstanbul’daki bir hastane odasında öldürüldü.

Kav, gene 2012’de kabul edilen 6284 sayılı yasa sayesinde aynı sene kadın cinayetlerinin ciddi oranda azaldığını ifade etti. Ancak alakalı bakanlıkların ve kolluk güçlerinin bayana karşı şiddete sıfır toleransla yaklaşması halinde sorunun çözülebileceğini vurgulayan Kav, son 2 ayda 6 bayanın ise geçim sıkıntısı bahanesi ile öldürülmesine ilgi çekti. Gülsüm Kav, “Nasıl ki okulundan dönen Özgecan Aslan ile, liseli Helin Palandöken için mazeret olamazsa; hesaplı bahanelerle katledilen bayanlar için de mazeret kabul edilemez” dedi.

REDDETTİLER KATLEDİLDİLER

Öldürüldüğünde 19 yaşında olan Özgecan Aslan’ın arkasından özellikle genç yaştaki bayanların katledilmesi gündeme oturdu. Özgecan cinayetinden 8 gün sonra Antalya’da 22 yaşındaki Hüsne Aslan, erkek arkadaşı tarafından öldürüldü. İstanbul’da 17 yaşındaki Helin Palandöken, Muğla’da 18 yaşındaki İpek Kovan ile Adana’da 28 yaşındaki Türkan Sarıkaya’ysa reddettikleri erkekler tarafından katledildi. Zonguldak’ta 23 yaşındaki Necla Sağlam, evine gelen tesisatçı tarafından boğazı kesilerek yaşamdan koparıldı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.