ÖSYM’nin Kozmik Odasına Fetö Operasyonu Yapıldı !

ÖSYM'nin Kozmik Odasına Fetö Operasyonu Yapıldı !

Usulsüzlük iddiaları sebebiyle Türkiye genelinde özellikle son 5 senedir yapılan merkezi sınavları mercek altına alan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ALES ile alakalı iddialar üstüne de tahkîkat başlatmıştı. ALES ile alakalı soruşturma, KPSS soruşturmasından ayrı yürütülüyor.

ALES’in, 2009-2014 arasındaki oturumlarında kopya çekildiğinin belirlenmesi üstüne başlatılan soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Ender Coşkun’un talimatıyla, bugüne dek hiç girilmeyen ve ÖSYM’nin “kozmik odası” olarak nitelenen Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığında arama başlatıldı.

Alınan bilgiye göre, aramalarda, soruların hazırlandığı ve yüklendiği sunucularla veri kaybı ve sızıntı engelleme programlarının kurulu olduğu sunucu bilgisayarların imajları alınacak.

ÖSYM’de soru hazırlama biriminde toplanan sorular, matbaaya giderken TÜBİTAK’ın geliştirdiği “sır cihazı” ismi altında bir cihaza kaydediliyordu.

Sınavlarda soruların “sır cihazı”na yüklenirken Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları tarafından yedeklenerek dışarıya sızdırıldığı belirlenmişti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.