Okullarda Yeni Uygulama “Okul Yemeği Programı”

Sağlık Bakanlığı, “Okul Yemeği Programı” üstünde çalışmalarına devam ediyor. Sağlık Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, çocuklara öğle yemeğinde bedava 3 kap yemek verilecek ve menüler bakanlık tarafından hazırlanacak.

Devletin bedelini ödeyeceği bir sistem için uğraştıklarını söyleyen yetkililer, devletin çok büyük paralar vermeden bu işi halledebileceğini, mali kısımda Sağlık ve MEB’in beraber çalıştığını kaydetti. Yetkililer, okul sütü ve kuru üzüm programlarının önemli adımlar olduğunu belirterek, “Beslenme çocukların gelişimi için oldukça önemli. Devlet bu konuda elinden geleni yapıyor. Gerekirse insan sağlığı yönünden zararlı olduğu belirtilen yiyecek ve içeceklere ek vergi konulsun, sağlanacak kaynak okul yemeği programına aktarılsın” şeklinde konuştu.

    ÖĞÜNLERLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR TAMAM

Yemek transferi konusunda da çalışıldığını kaydeden yetkililer, “Okul sütünün bile transferinde bazı problemler çıktı. Yemekte transfer konusu tartışılıyor. Biz de yerel olsun istiyoruz. 81 ilde, o kadar ilçede yönetmek zor olur. Para da tek bir yerde kalmasın. Her il kendi firmasını kursun. Böylece para yerelde de kalmış olacak” şeklinde konuştu. Velilere alternatif de sunulacağını söyleyen yetkili, şunları ifade etti:

“İstemeyen veliler de olabilir. ‘Ben çocuğuma kendim para vererek yemek sağlayacağım’ diyebilir. Özel okullar zaten bu şekilde yapıyor. Öğünlerle alakalı çalışmalar da tamamlandı. Çocukların yaş gruplarına göre hangi ürün gruplarından ne kadar kalori almaları gerektiği ile ilgili planlarımız hazır. Obeziteyi ve bodurluğu engellemek için menüler hazırlandı. Okul yemeği programı ile çocuklara doğru ve sağlıklı beslenme alışkınlığı da kazandıracağız.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.