‘Okul Bahçelerine Otopark’ Tam Gaz

'Okul Bahçelerine Otopark' Tam Gaz

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sultanbeyli Nene Hatun İlkokulu’nda düzenlenen 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı 2. Dönem Kapanış Töreni’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçen aylarda “Okul bahçelerinin altını otopark yapalım” sözü sonrası harekete geçtiklerini ve bu çalışmaların kısa sürede başlayacağını ifade etti.

Otopark sıkıntısı çeken mahallelerin öncelikli olmak üzere uygun alanlara otopark yapılması için çalışmalarına hızla devam ettiklerini ifade eden Şahin, şu şekilde konuştu:

“Bu konuda yönetmelik değişikliği de gerçekleştirildi. Şu ana kadar 54 okulumuzla alakalı ‘hemen başlanabilir, hemen programa alınabilir’ raporu hazırlandı. Onlarla alakalı Büyükşehir Belediye başkanımızla beraber bu yaz harekete geçeceğiz. Ondan sonra da diğer okullarla alakalı nerede olanak ve fırsat var ise mahalleleri de rahat ettirme, orda bir olanak sağlama adına okullarımızdaki bu olanaklar halkımızın istifadesine sunulacak. Burada bizim iki temel şartımız, kıstasımız var. Birincisi okul bahçesinde katiyetle herhangi fiziksel azalma olmayacak. Bahçe altında, zemin altında olacak. Hiçbir şekilde zemin üstünde okul bahçesini, oyun alanını sınırlayıcı bir inşaat olmayacak. İkincisi de katiyetle okul-öğrenci giriş çıkışlarını engellemeyecek. Giriş çıkışı ayrı, mümkünse farklı sokaklarda olacak şekilde olacak.”

Vali Şahin, imar durumu yapısına göre mühendis ve mimarların çalıştıklarını anlatarak, bu iki şartı öncelikle yerine getirerek İstanbul’u, İstanbul’da yaşayan insanları rahatlatmaya ve bu imkandan istifade etmeye yönelik çalışmalara hızlaca başlanacağını aktardı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.