Oktar şirketlerinin aylık kazancı inanılmaz

Oktar şirketlerinin aylık kazancı inanılmaz

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube’since Adnan Oktar yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda haklarında yakalama kararı bulunan 106’sı bayan 235 şüpheliden 190’ı gözaltına alınırken, örgütün hesaplı yapılanması da ortaya çıkarıldı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporuyla 2 sene önce başlatılan soruşturmada örgütün 86 şirketi belirlendi. Bu şirkertlerle örgüte ait olduğu iddia edilen Milli Değerleri Koruma Vakfı, Teknik Bilim ve Araştırma Vakfı ve bir derneğe kayyum atandı.

KARA PARA, DOLANDIRICILIK, HAYALİ İHRACAAT

Araştırmalar örgütün ticaretteki karanlık yüzünü de ortaya çıkardı. Yapılan araştırmalarda örgüt uluslararası şirketlerle ticaret yaparken önce güven sağladı. Bunun için yüklü oranda ürün alımı yapıldı. Ödemeler düzenli olarak hesaplara yatırıldı. Ancak daha sonraki yüklü oranda işlem yapan firmalara ödemeler kesildi. Şebekenin bankalardan şirketlerin adına kredi çektiği, bu firmaların başka kişilere devredilerek ödeme yapılmadığı da öne sürüldü. Şebekenin ayrıca hayali ihracat yaptığı da yapılan tesbitler arasında.

200 BİN LİRA KİRAYLA LÜKS VİLLA

Polisin tesbitine göre, onlarca adres kullanan yapının mensuplarının lüks villalar kiralayıp, lüks yaşam yaşadığı ve kiralanan bu villaların bazılarına 200 bin lira kira ödediği öne sürüldü. Örgütün birçok üyesinin gayri menkulüne de sonradan el koyarak zorla sahip olduğunun tesbitler arasında bulunduğu öğrenilirken birçok örgüt üyesinin mirasına sahip olunması için de belge imzalatıldığının belirlendiği öğrenildi.

AYLIK 10 MİLYONLUK KAZANÇ

Polisin mevcut tespitine göre, örgütün aylık kazancı 10 milyon dolar civarında lakin soruşturmanın daha da derinleşmesi ile bu rakamın daha da yükselebileceği belirtiliyor. Tespit edilen tüm mal varlıklarına el konulan yapının milyonlarca dolarlık taşınmaz ve kıymetli eşyaya da sahip olduğu ortaya çıkarıldı.

ESERLER İNCELEMEYE ALINDI

Operasyon kapsamında basılan depolardan çıkan 4 kamyon dolusu tablo, vazo, el yazması eserler, altın varaklı el oyması eşyaların da tarihi eser olup olmadığının incelendği öğrenildi. Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tasnifi yapılarak istiflenen eşyaların tarihi eser olmasa dahi milyonlarca lira değere sahip olabileceği belirtiliyor.

KEDİCİKLER İÇİN İSRAFTAN KAÇINMAMIŞLAR

Polisin tesbitine göre, örgüt elde edilen paraların bir kısmını, yeni eleman devşirilmesi için kullanıyor. Genç erkeklerin bu paralarla lüks araçlar ve lüks yaşam yaşadığı, yapıya yeni kadınlar kazandırdığı öne sürülüyor. Evlerde hapis edildikleri öne sürülen bazı kediciklerin kıyafet alış verişindeyse en lüks markaların tercih edildiği belirtiliyor. Tespitlere göre, bazı bayanlar tişört istediğinde belirlenen markanın o sezonun tüm model ve rengindeki ürünü alınıyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.