OHAL Komisyonu Kurularak İhraç Edilenler Geri Kamuya Dönecek

OHAL Komisyonu Kurularak İhraç Edilenler Geri Kamuya Dönecek

FETÖ dahilinde haksız yere işten atılmış olanların işe iadelerini hızlandırmak maksadıyla OHAL Komisyonu kurulduğu açıklandı. Temiz kâğıdını almış olan işe iade edilecek fakat kendi kurumunaysa atanamayacak.

Hükümet, FETÖ ile mücadele kapsamında mağduriyetlerin yaşanmaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uyarısı doğrultusunda önemli bir adım daha attı. Başbakanlık içerisinde kurulan OHAL Komisyonu, ihraç edilen kamu çalışanının başvurularını inceleyecek. Komisyondan temiz kâğıdı alan işe iade edilecek. Yedi üyeden oluşacak komisyon, üyeleri arasından yapacağı seçimle bir başkan ve bir başkanvekili seçebilecek. Komisyonun toplantı ve karar yeter sayısı için dört sayısı aranacak ve oylamalarda çekimser oy kullanılamayacak. Komisyon iki sene süre ile görev yapacak, Bakanlar Kurulu gerekli görürse birer senelik sürelerle uzatabilecek. Üyelerin süreleri dolmadan herhangi bir nedenle görevlerine son verilemeyecek.

İhraç Gerçekleştiği Zaman Başvuru Süresi
Komisyona başvurular valilikler aracılığı ile yapılacak. Atama esnasında ikâmet edilen iller dikkate alınacak. Statüleri yürüttükleri görevler itibariyle başka kurumlarda görevlendirmeleri mümkün olmayanlar eski kurumlarına atanacak. Komisyon, başvuruları almaya başladığında, daha evvelki KHK’larla ihraç edilenler, başvuruların darılmaya başladığı tarihten sonra 60 gün içerisinde başvuru yapacak. Komisyon başvuru almaya başladıktan sonra yeni KHK yayımlanırsa, 60 gün içerisinde komisyona başvuru yapılması gerekiyor.

Mağdurlara Dava Yolu Kapalı Değil
Mevcut uygulamada 2577 sayılı Kanun’da yer alan hüküm sebebiyle, bir idari işleme itirazda bulunulması halinde, 60 günlük dava açma süresi kesilmeyecek. Ancak OHAL Komisyonu’na başvuru yapmak, dava açma süresini engellemeyecek. Geçici maddede yer alan düzenlemeye göre, yetki uyarınca ihraç edilen ve adları Resmi Gazete’de yayımlanan Sayıştay mensupları dâhil yargı çalışanı 23 Ocak 2017’den itibaren, 60 gün içerisinde Danıştay’a dava açabilecek. Başvurusu reddedilenler HSYK’nın belirlediği İdare Mahkemesi’ne dava açabilecek.

Adana Kaymakamıda İhraç Edildi
OHAL kapsamında ihraç edilen 367 kişi arasında Adana’nın Aladağ Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer de bulunuyor. Aladağ ilçesinde bulunan bir kız talebe yurdunda çıkan yangında 11’i kız talebe olmak üzere 12 kişi yaşamını yitirmişti. KHK ile İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardan 134 personel ihraç edildi. Bunlar arasında kaymakam adayı, kaymakam, hukuk müşaviri, teknisyen, hizmetli, vali yardımcısı, ilçe nüfus müdürleri de bulunuyor.

TMSF Başkan Yardımcısı Zülfükar Ş. Kanberoğlu, Bank Asya’nın fona geçmesinin arkasından yönetim kurulu üyesi olarak göreve getirilen Mehmet Ali Gökçe, fon denetçisi Murat Sarıtaş da KHK ile görevden uzaklaştırılan adlar oldu. BDDK’da Bankalar Yeminli Murakıbı Ergun Erdem, bankacılık uzmanı Seray Keşir de görevden alındı.

Eski Kurumlarına Geri Dönemeyecekler
İade başvurusu kabul edilen kamu görevlileri, Devlet Personel Başkanlığı’na bildirilecek. Başkanlık da bu kişileri, daha önce isdihdam edildikleri kurumlar dışındaki kamu kurumlarına, eski statülerine ve unvanlarına uygun kadroda atayacak. Atamada ikâmet edilen il dikkate alınacak.

Komisyonun görevleri arasında doğrudan KHK ile kamu görevinden, meslekten çıkarma, talebelikle ilişiğin kesilmesi, dernek, vakıf, federasyon, özel sağlık ve öğretim kurumları, gazete, dergi kapatılması, emekli personelin rütbelerinin alınması gibi konular yer alıyor.
 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.