Öğrenciler,evlerine gitmeyip otomobil yapıyor

Öğrenciler,evlerine gitmeyip otomobil yapıyor

BAİBÜ Elektrik, Elektronik ve Makine Mühendisliği bölümü öğrencileri, TÜBİTAK’ın Ağustos ayında Kocaeli’de düzenleyeceği yarışmaya katılmaya karar verdi.

Öğrenciler, Nisan ayında öğretmenlerinin de desteği ile yüzde 100 yerli olanaklarla üretilecek elektrikli araba için üniversitenin teknoloji geliştirme merkezinde çalışmalara başladı.

Bazı öğrenciler, mezun olmalarına karşın başladıkları projede yer almaya devam etti. Yaz tatili olmasına karşın memleketlerine gitmeyerek, gece- gündüz çalışan geleceğin mühendisleri yerli olanaklarla üretimine başladıkları elektrikli el yapımı aracın dizaynını yaptı. Projenin hazırlanmasının arkasından üretim aşamasına geçen öğrenciler aracın dış görünüşüne son şeklini verdi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin ilk kez katılacağı yarışmada sergilenecek araca da Köroğlu Destanı’ndan esinlenilerek, halk kahramanı Köroğlu’nun sırdaşı ve dostu olan ‘Ayvaz’ ismi verildi. Tamamlandığında yaklaşık 400 kilogram ağırlığında olacak olan elektrikli araç saatte 90 kilometre hıza ulaşacak.

Projenin takım kaptanı Makine Mühendisliği 4’üncü sınıf öğrencisi Mehmet Ali Akalın, “Aracımız 25 kişilik bir kadroyla elektrik, elektronik ve makine mühendisliği öğrencilerinin birlikte ortaklaşa yaptığı bir projedir.Bu projeyi TÜBİTAK’a hazırlıyoruz. TÜBİTAK’ın alternatif enerji araç yarışlarında aracımızı yarıştıracağız. Bu yıl ilk kez yarışmaya katılacağımızdan dolayı biraz acemiyiz. Bir sonraki yıl yapacağımız araçta daha profesyonel olmayı düşünüyoruz.Final  dönemimizden sonra 2 aydır geceli gündüzlü çalışmaktayız. Projemizde çalışan 25 arkadaşımıza  candan teşekkür ediyoruz. Çünkü yaz döneminde tatil yapmayıp gece gündüz burda çalışıyorlar” dedi.

Projede kaptan yardımcısı olarak vazife alan makine mühendisliği 3’üncü sınıf öğrencisi Buket Atik ise, “Şu anda aracın 90 kilometre hızı göreceğini düşünüyoruz.Testlerde öyle görünüyor. Ağırlık olarak 350-400 kilogram civarında olacak. Mekanik kısımlar olarak tamamiyle öğrencilerin işçiliğinden çıktı.Bizim tarafımızdan çizildi. İmalat da gene aynı şekilde kendi tarafımızdan yapıldı. Kabuğunu da kendi olanaklarımızla çıkardık.Belli bir kalıbı elde edip bunun üstüne polyester ve cam elyaf ile bunu çıkartmış olduk. Verimlilik esaslı bir proje olduğundan ağırlığı minimuma çekmeye çalışıyoruz. Bataryası ve motoru haricinde tamamiyle kendi emeğimizle yapmış olduğumuz bir araç” şeklinde konuştu.

Bu sene elektrik elektronik mühendisliğinden mezun olmasına karşın okul dönemindeki projede çalışmaya devam eden Erkut Aksoy, şu şekilde konuştu:

“Bu ekibi kurarak bu işe başladık. Ben mezun olmama karşın hala aynı istek ve gönüllülükle Bolu’yu tanıtmak ve başarıya ulaşmak için yarışmaya hazırlanıyoruz.Okulun bitmesine karşın 1 aydır hala buradayız. Hedefimiz Bolu’nun tanınması ve üniversitemizin ne kadar başarılı olduğunu diğer üniversitelere göstermek. Bu yıl girdiğimiz yarışmada güzel bir sıralama elde edip insanlara bunu göstereceğiz.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.