NATO sonuç bildirisindeki Türkiye mesajı

NATO sonuç bildirisi açıklandı. Bildiride “Güney sınırından gelen tehlikeler karşı önlemleri artıracağız. NATO, İran’ın Ortadoğu’daki eylemlerinden kaygı duyuyor” ifadelerine yer verildi.Son Dakika... NATO sonuç bildirisinde flaş Türkiye mesajı

NATO Brüksel Zirvesi’nin ilk gününün arkasından yayımlanan sonuç bildirisinde, “(Türkiye’ye yönelik) Suriye’den kaynaklanan balistik roket tehdidini izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz.” denildi.

Bildiride, Suriye’nin önemli bir kısa menzilli roket envanterine sahip olduğu ve bu füzelerin NATO topraklarının ve ortaklarının bir kısmına ulaşabildiği belirtilerek, “Suriye bu füzeleri kendi nüfusuna karşı çokça kullanmıştır. Türkiye’nin, son 4 yılda üç kez Suriye’den fırlatılan füzelerin hedefi olmasından kaygı duyuyoruz. Suriye’den kaynaklanan balistik roket tehdidini izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

“Güneyden kaynaklanan ve giderek artan güvenlik tehditlerine cevap vermek için Türkiye’ye uyarlanmış güvence tedbirleri esasen tüm ittifakın güvenliğine katkıda bulunmaktadır ve bu tedbirler tümüyle uygulanacaktır.” değerlendirmesinde bulunulan bildiride, NATO Mukabele Kuvveti’nin gücünün arttırıldığı ve Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü’nün (VJTF) kısa sürede hazır olacak durumda olduğu aktarıldı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.