Milli yazılımda yeni yol haritası!

Milli yazılımda yeni yol haritası!

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), yerli ve milli program sektörünün oluşmasına yönelik yeni bir çalışma başlattı.

Derneğin oluşturduğu “yerli ve milli program çalışma heyeti”, yerli program üretici şirketlerinin yabancı sermaye tarafından satın alınmasında izlenecek yöntemlerden, yerli ve milli statüsüne yönelik mevzuatların güncellenmesine kadar bir dizi konunun yer aldığı bir rapor hazırladı. TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, çalışmanın sonucunda Türkiye’nin yerli ve milli program sektörünün gelişiminin çok hızlı bir ivme kazanacağını ve ihracatının artacağını öngördüklerini ifade etti.

SİBER GÜVENLİK, KODLAR HEPSİ YERLİ

Raporda yerli yazılımın ürün veya hizmet olarak yerlilik değerlendirmesi görüşlerine de yer verildi. Yerli program üretici şirketlerinin yabancı sermaye tarafından satın alınması durumu konusunda neler yapılabileceğine ilgi çekildi. Bu kapsamda yabancı sermaye tarafından satın alma sonrasında siber, uzay, savunma alanları gibi kritik alanların oluşturduğu tehditlerin önlenmesi için bu alanların millilik değerlendirmesinin de yeniden yapılmasının önemi vurgulandı. Raporda yerli ve milli tanımlarıyla sınıflandırmalar da yeniden ele alındı. Yurt dışı sermayelerin teşvik edilmesiyle milli güvenliği ilgilendirecek konularda standartların belirlenmesinin önemine ilgi çekildi.

BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE DÜNYA STANDARDI YAKALANIR

Yerli yazılıma verilen teşviklerin yanı sıra, yüksek katma kıymetli ürünlerin elde edilme yolları da masaya yatırılarak, dünya standartlarının yakalanmasının hedeflenmesi gerektiği vurgulanan raporda, üretilen ürünlerin ihracının yanı sıra, teşvik ve desteklerin yalnızca mali değil, aynı zamanda teknik ve idari konularda da olması gerektiği kaydı düşüldü. Yine kamu kurumlarının milli yazılımlarda karşılaştığı problemlerin çözüm yolları üstünde durulmasına ilgi çekilen raporda, kalite standartlarının, kaynak kodlarının yönetiminin yerlilik kriterlerinin dışında ele alınması gerektiğine işaret edildi.

Önce kamuoyuna sonra Başkan’a sunulacak

Rapor, “Dijital Dönüşümde Küresel Eğilimler” ana temasıyla önce kamuoyu ile paylaşılacak. Ardından Cumhurbaşkanlığına, bakanlıklara ve Dijital Dönüşüm Ofisi’ne sunulacak. ‘Yerli ve milli program çalışma heyeti’ rapor hazırlığı öncesinde sektörde bu konuda diğer STK’larda, üniversitelerde ve kamu kurumlarında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi ve verileri topladı. Teşvik destek mekanizmasının olumlu ve olumsuz etkilerinin belirlenmesi değerlendirildi. Ayrıca alakalı bakanlıklar, kamu kurumları ve alakalı odalar tarafından çıkartılmış olan mevzuatlar, yönetmelikler, genelgeler ve eylem planlarının incelenmesi, yürürlükte olan genelgelerin etki analizleri üstünde bilgi alış verişleri yapıldı. Konunun tüm taraflarca kabul görmesi de amaçlanıyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.