MHP : AKP Af Konusuna Duyarsız Kalamaz

MHP : AKP Af Konusuna Duyarsız Kalamaz

       MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin iktidar partisinin vetosuna karşın gündeme getirmeye devam ettiği genel afla alakalı partinin kurmaylarından ‘AK Parti’nin toplumsal bir sorun haline gelen af konusunda daha fazla duyarsız kalamayacağı’ yorumları yapıldı.

     MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, bayan katilleri’ hariç olmak üzere ‘kader mahkümları’ diye nitelediği suçlulara af çıkarılması yönünde yaptığı üst üste açıklamaların arkasından MHP kulislerinde, ‘affın toplumsal bir beklentiye dönüştüğü’ yorumları yapıldı.

‘İKİ ARADA BİR DEREDE’

      Seçimlere sayılı günler kala AK Parti kanadından ardı arkasına gelen “Gündemimizde yok” açıklamalarının ise ‘AK Parti’yi seçim sahasında iki arada sırada derede bıraktığı’ ifade edildi. İktidarın af bekleyen seçmenin beklentisini boşa çıkardığı ve bu durumun da AKP’ye ‘boş oy’ olarak geri döneceği öne sürülürken, AK Parti’nin affa sıcak bakması durumunda bu kez affa karşı çıkan seçmeninden tepki alabileceği değerlendiriliyor.

      ‘Af çıkması durumunda bundan toplumun çok küçük bir kesiminin etkileneceğini’ savunan MHP’li kurmaylar, ‘AKP’nin de toplumsal bir sorun haline gelen af konusunda daha fazla duyarsız kalamayacağını’ ileri sürüyor.

YETKİ MECLİS’TE

      Anayasaya göre ‘af’ yetkisi Meclis’te bulunuyor. Bahçeli’nin son açıklamasındaki, “Partimizin TBMM’deki millet vekili sayısı belli. Bu şartlar altında tek başımıza bir af çıkarmamız mümkün değildi” sözlerine atıfta bulunan MHP’li kurmaylar, affın lakin “AKP ve MHP’nin ortak oyları ile çıkarılabileceğine” ilgi çekti. MHP’li kurmaylar, affı seçim beyannamesine alan MHP’nin bu konuda geri adım atmayacağını da vurguladı

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.