Mevsimlik işçilerin durumları acil!

Mevsimlik işçilerin durumları acil!

TBMM İdare Amiri ve HDP Gazi Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, “Mevsimlik ziraat işçilerinin sorunlarına çözüm bulunması önümüzde duran acil bir görevdir.” dedi.

Toğrul, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de mevsimlik ziraat işçilerinin zor koşullar altında yaşamını sürdürdüğünü ifade etti.

Mevsimlik ziraat işçilerinin, hasat mevsimine yakın vakitlerde balık istifi, kamyon kasalarında taşındığını anlatan Toğrul, sağlık ve emeklilik güvencesinden yoksun bu insanların düşük ücretler karşılığında uzun saatler çalıştırıldığını savundu.

Toğrul, her sene onlarca mevsimlik ziraat işçisinin yaşamını kaybettiğini, ölümlere yol açan unsurların başında trafik kazaları, zehirlenme, akrep ve yılan sokmaları bulunduğunu kaydetti.

Geçen sene hayatını kaybeden 198 mevsimlik ziraat işçisinden 101’inin ölüm sebebinin trafik kazası olduğunu vurgulayan Toğrul, “Mevsimlik işçilerin çalışma ve ücret koşulları son derece yetersiz olmakla birlikte yaşadıkları ulaşım sorunlarına çözüm bulunmaması durumunda daha çok can kaybı ile karşı karşıya kalacağımız da aşikardır. Mevsimlik ziraat işçilerinin sorunlarına çözüm bulunması önümüzde duran acil bir görevdir.” şeklinde konuştu.

Mevsimlik ziraat işçilerinin göç döneminde yolculuklarının güvenli şekilde yapılması gerektiğine değinen Toğrul, kamyon ve traktörlerin katiyetle ulaşım aracı olarak kullanılmaması, araçlara kapasitesinin üstünde işçi bindirilmemesi, ulaşım konusunda sıkı denetimlerin getirilerek caydırıcı cezaların uygulanması çağrısında bulundu.

Toplantıya katılan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da mevsimlik ziraat işçilerinin sorunlarına ilişkin bazı araştırmaların sonuçlarını basın mensupları ile paylaştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.