Metrobüs Rüzgarı 20 Bin Eve Elektrik Üretecek

Metrobüs Rüzgarı 20 Bin Eve Elektrik Üretecek

İstanbul’un âdeta simgesi haline gelen metrobüs sistemi, yolcu taşımanın yanı sıra artık küçük bir ilçeye yetecek kadar elektrik enerjisi de üretecek. Topkapı İstasyonu yakınına konulan ve başarılı sonuç alınan sistem, metrobüslerin geçiş sırasında oluşturduğu rüzgarı yakalayarak enerjiye çeviriyor. İki şeritli yolun ortasına konulan türbinler iki yönden de rüzgar alabiliyor. 1 kilometrelik hat için 300 türbin döşenmesi düşünülüyor ve yapılan hesaplara göre yalnızca metrobüs hattında 20 bin haneye yetecek potansiyel var.

GENÇ MÜHENDİS KEŞFETTİ

Projenin çıkış noktası da oldukça ilginç. İş için her gün Kadıköy’den Yenibosna’ya giden genç mühendis Kerem Deveci, buradaki potansiyeli keşfediyor. Deveci şunları söylüyor: “ENLİL adlı projemizin ortaya çıkışı Metrobüs kullanırken oldu. Araç kapılarının yanında bulunan acil tahliye vana kapaklarının, yan yana geçen araçların ürettiği rüzgar ile havalandığını gördüm. Buradaki rüzgar ile enerji üretilebilir fikri bu şekilde doğdu. Türk Patent Enstitüsü’nden yararlı model belgemi aldım. Ardından İTÜ Çekirdek sürecine kabul edildim. İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne dilekçe vererek türbinimizin saha testleri için izin istedik. Kurumun vizyoner ve yenilikçi yönetimi teklifimizi kabul ederek Topkapı Durağı’ndaki bir alanı laboratuvar olarak bize verdi. Sonuç başarılı oldu.”

DEPREMİ DE ÖNCEDEN BİLECEK

Deveci, “Sisteme yerleştireceğimiz sensörler ve IOT platformu, kent içi sıcaklık, nem, rüzgar, CO2 ölçümü yapacak. Deprem izleme istasyonu da olası İstanbul depreminin tahminlerine bilgi sağlayarak kentin güvenliğine katkı verecek” dedi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.