Meteoroloji TV test yayınında

Meteoroloji TV test yayınında

Meteoroloji TV test yayınına başladı

– Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Meteoroloji TV’yi tanıttı:

– “Herkes mikrofonu eline alıp bilgi olmadan bir takım sayıları atıp tutuyor. Artık Meteoroloji TV test yayınına başladı inşallah tüm bilgileri anlık olarak vereceğiz”

– “Bazen elinde bilgi olmadan, bir takım kayıtlar olmadan, radar görüntüleri ya da uydu görüntüleri olmadan bazıları televizyonlarda ahkam kesiyor. Bunlar da meteorolojiye mal ediliyor, bunlar yanlıştır. Artık doğru haberleri lütfen buradan alın”

“Temmuz ayı sonunda test yayını bitip normal yayına geçilecektir”

 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, test yayınına başlayan Meteoroloji TV’den tüm bilgilerin anlık verileceğini bildirdi.

Orman ve Su işleri Bakanlığı Acil Durum Yönetim Merkezi’nde bulunan Meteoroloji TV stüdyosunda yayınına katılan Bakan Eroğlu,  televizyonun hizmetlerine ilişkin bilgi verdi.

Meteoroloji TV, Genel Müdürlüğün web sayfası ve telefonlara indirilebilen meteoroloji programından gerçek hava raporu tahminlerinin öğrenilmesinin mümkün olduğunu söyleyen Eroğlu, “Bazen elinde bilgi olmadan, bir takım kayıtlar olmadan, radar görüntüleri ya da uydu görüntüleri olmadan bazıları televizyonlarda ahkam kesiyor. Bunlar da meteorolojiye mal ediliyor, bunlar yanlıştır. Artık doğru haberleri lütfen buradan alın.” değerlendirmesinde bulundu.

Meteoroloji TV’nin hizmetleri

Tahmin, analiz ve araştırma çalışmalarının yayınlanacağı televizyondaki hizmetlere ilişkin de bilgi veren Eroğlu, şunları ifade etti:

“Meteoroloji TV ile il ve ilçelerimizin, yurtdışı bazı merkezlerin, anlık, kısa ve uzun vadeli hava, denizlerimizdeki güncel tahmin bilgileri yayınlanacak. Mevsimlere göre deniz suyu sıcaklıkları, kar kalınlıkları, deniz, kara yolu, havalimanları tahminleri, stadyumların faaliyet saatlerindeki hava tahminleri yayınlanacak. Beklenen olağan üstü hava vakalarında, yurttaşlarımızın tedbir alması gayesi ile Meteoroloji TV aracılığıyla duyurulacak. Anlaşılabilir bir dil ve zengin görseller kullanılacak. TV ekranımızda 24 saat alt yazı kuşağıyla bilgiler aktarılacaktır.”

Aynı zamanda, bakanlık ve bağlı kurumların yaptığı çalışmalar, hazırlanan film ve videoların yayın akışına dahil edileceğini bildiren Eroğlu, “Kamu kurumları tarafından hazırlanan, yurttaşlarımızın yararına olabilecek her türlü kamu spotları yayınlanacak. Bilgilendirici kısa belgeseller yayınlanacak, Bakanlığımız ve bağlı birimlerimizde vazife yapan üst seviye yöneticilerimiz ve uzmanlarımız yurttaşlarımızı bilgi vermek gayesi ile açık oturumlara ve bilgi verme programlarına katılabilecektir.” şeklinde konuştu.

“Sizden gelenler” başlığıyla vatandaşların bölgelerinde çektiği, bilgi verici çevre görselleriyle görüntülere de zamanla yer verileceğini dile getiren Eroğlu, düşünülen duruma göre sunum, reji, grafik ve montaj birimlerinde konusunda uzman en az 20 personelin vazife alacağını aktardı.

Halen test yayınında olan kanalda, içerik düzenlenmesi, yayın akışı hazırlanması, personel temini ve mevcut personele eğitim gibi konularda çalışmaların devam ettiğini ifade eden Eroğlu, “Temmuz ayı sonunda test yayını bitecek olup normal yayınımıza geçilecektir.” bilgisini verdi.

Eroğlu, Meteoroloji TV yayınına, “www.meteorolojitv.gov.tr” adresinden ve Android sistemlerde Google Play Store’dan Meteoroloji TV olarak ulaşılabildiğini kaydetti.

Hava sıcaklıkları

Verdikleri meteorolojik bilgilerin yüzde 90’ın üzerinde bir doğruluk payına sahip olduğunu dile getiren Eroğlu, hava raporunu yüzde yüzde tahmin etmenin mümkün olmadığının altını çizdi.

Birçok ülkeye de meteorolojik destek verdiklerini aktaran Eroğlu, yazın sıcaklıkların normalden yüksek olacağını, temmuz ayının sıcak geçeceğini bildirdi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.