Mesafe uzadıkça ücreti düşen taksimetre

Mesafe uzadıkça ücreti düşen taksimetre

2 bin 450 ticari taksicinin bulunduğu Muğla’da özellikle yaz aylarında yaşanan taksici-müşteri atışmaları Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından tasarlanan ve Türkiye’de ilk olan ‘Mesafe kat ettikçe azalan taksimetre’ uygulamasıyla son buluyor. Aynı zamanda korsan taksiciliğin de önüne geçilmesi hedeflenen uygulama il genelinde başladı.

Kısa mesafe ücretlerinin düşük olması, uzun mesafe ücretlerinin de pahalı olması sebebiyle Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından tasarlanan mesafe arttıkça azalan taksimetre uygulamasından yolcu da, taksici de memnun. Özellikle uzun yolculuklarda sabit ücretlendirme yerine, kilometre arttıkça ücretlendirmelerde düşüş yaşanıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve taksi durak ve oda başkanlarıyla yapılan 10 aylık çalışma sonucunda Türkiye’de bir ilk olan ‘Mesafe kat edildikçe azalan taksimetre’ uygulaması noter kanalı ile de tescil edildi.

“Korsana karşı taksici esnafı korunacak”

Korsan taksicilere karşı taksici esnafı korumanın yanında yurttaşların da haklarını korumak için her iki tarafı da ortak bir paydada buluşturmak maksadıyla proje geliştirdiklerini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Alper Kolukısa, “Mesafe arttıkça azalan taksimetre de bu projenin temel taşlarından birisi. Türkiye’de ilk olarak uzun mesafede kilometre uzadıkça azalan taksimetre başladı. Taksimetre ücretlerimiz bugüne dek kısa mesafe ister 1 metre gidin, ister 999 metre gidin şu an itibariyle 9 buçuk lira olacak. 1 kilometre 5 kilometre arasında 4 lira 75 kuruş, 6-15 kilometre arasında bu ücretimiz 4 liraya düşüyor. 16-32 kilometre arasında 3 buçuk liraya, 31-50 kilometre arasında 2 buçuk lira, 50 kilometrenin üstü de 2 lira 15 kuruş üstünden azalan bir taksimetre oranıyla yolculuklarımız ücretlendiriliyor” şeklinde konuştu.

“Olumsuzluklar anında müdahale edilecek”

Muğla genelinde yaklaşık 2 bin 450 taksinin hem kolluk güçlerince, hem de Büyükşehir Belediyesince denetleme altında olduğunu belirten Kolukısa, “Bütün şoförlerimizin isim bilgileri ve diğer bilgileri mevcut. Bu manada herhangi bir olumsuz durumda ve şikayette de burda tespitleri yapabiliyoruz. Olumsuz durumlar ile alakalı işlemleri yerine getirebiliyoruz. Korsan araçlara göre Muğla çok çok daha güvenli ve denetlenebilir. Yerli ve yabancı misafirlerimizin güvenle taşınabileceği eski fiyatla daha uygun taşınabileceği bir sistem dönüştürüldü” şeklinde konuştu.

‘Muğla Taksi’ yakında hizmete girecek

Geliştirilen sistemin devamında taksileri yurttaşların mobil uygulama üstünden cep telefonu ya da internet tabanlı sistemler üstünden çağırabilecekleri bilgisini veren Ulaşım Daire Başkanı Kolukısa, “Çağırdıkları vakit gidecekleri güzergahı, alternatif rotaları kendileri seçebilecekler ve bu sistemle gideceği yerin ücretini baştan ne kadar tutacağını da ne kadar ücret ödeyeceğini de yurttaşlarımız öncesinde de bilebilecekler. Muğla ilindeki uyulama tamamiyle taksimetre ve taksimetrelik yazılımın uygulamasıdır. Taksimetre üstünde sabit ve UKOME kararı bu manada da Noter tarafından tescil edildi. Muğla ilinde belli bir kısa mesafe değil, tüm mesafelerde ister 1 kilometre, ister bin kilometre taksimetrenin ne kadar yazacağı, hangi kilometreden sonra azalacağı, hangi kilometrede ne kadar yazacağı taksimetrenin yazılımı üstünde belli” şeklinde konuştu.

Euro ve dolarla ödeme olanağı

Kolukısa, yakın zamanda yabancı misafirler için taksimetre ücretlerini euro ve dolar ile ödemek isteyen müşterilere de ödeme olanağını taksimetreden yazacak şekilde geliştirme çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.