Merkez Bankası Başkanı’ndan Önemli Açıklamalar !

Merkez Bankası Başkanı'ndan Önemli Açıklamalar !

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Bakanlar Kurulunda sunum yaptı.

Yılın üçüncü çeyreğinde yavaşlayan iktisadi faaliyetin, alınan tedbir ve teşviklerin desteği ile son çeyrekten sonra kademeli olarak toparlanacağının tahmin edildiğini belirten Çetinkaya, yakın dönemde global mali piyasalarda artan oynaklıkların portföy hareketleri ve varlık fiyatlarında dalgalanmalara yol açtığını ifade etti.

Çetinkaya, gelecek dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağına işaret etti.

Fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü etkileyen diğer faktörlerin yakından izlenerek para politikasında temkinli duruşun sürdürüleceğini vurgulayan Çetinkaya, şu sözleri söyledi:

“Fiyat istikrarı toplumsal refah ve sürdürülebilir büyüme açısından ehemmiyet arz etmektedir. Enflasyonla mücadelede elde edilen deneyimler fiyat istikrarı hedefine kalıcı olarak ulaşabilmek için ortak çabanın ehemmiyetine işaret etmektedir. Bu doğrultuda atılacak yapısal adımlar fiyat istikrarının yanı sıra makro hesaplı istikrarı da kuvvetlendirerek ülkemizin büyüme potansiyelini destekleyecektir. Bütüncül bir yaklaşım ve ortak çabayla fiyat istikrarına kalıcı olarak ulaşılması maksatlanmaktadır.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.