Memurlar Toplu İzin Hakkını Kullanabilecek Mi ?

Memurlar Toplu İzin Hakkını Kullanabilecek Mi ?

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, 4/C statüsünde çalışan personelin isteği halinde, çalışmadığı aylara karşılık gelen ücretli izinlerin tamamını kullanabileceğini bildirdi.

Tonbul, yaptığı yazılı açıklamada, bazı kurumlarda 4/C statüsünde isdihdam edilen personelin senelik izinlerinin her ay için âzâmi iki gün kullandırıldığını ve toplu olarak kullanılmasına müsaade edilmediğini tesbit ettiklerini ifade etti.

Yıllık izinlerin toplu olarak kullanılması için Devlet Personel Başkanlığına (DPB) yazı ilettiklerini aktaran Tonbul, Başkanlığın, “geçici personelin bir sene içerisinde 24 gün ücretli izin kullanmasının mümkün olduğunu ve isteği durumunda çalışmadığı aylara karşılık gelen ücretli izinlerini kullanabileceği” görüşünü kendilerine ilettiklerini bildirdi.

Tombul, şu değerlendirmede bulundu:

“Yazımızda, kurumlarda uygulama birliği sağlanması açısından 4/C’li personelin tam vakitli çalıştığı da göz önünde bulundurularak, izinlerin toplu olarak kullandırılması için kurumlarla gerekli yazışmaların yapılması isteğinde bulunduk. DPB yanıt yazısında, ‘Geçici personelin 11 ay 28 gün çalışma süresi uygulamasının bittiğini ve tam sene olarak çalıştırılabilmelerinin mümkün olduğunu, talep durumunda çalışmadığı aylara karşılık gelen ücretli izinlerini kullanabileceği’ yönünde görüş bildirdi. Buna göre 4/C’li personel, isteği durumunda çalışmadığı aylara karşılık gelen ücretli izinlerin tamamını kullanabilir.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.