MAZLUMDER:’28 Şubat yargı kararları iptal edilsin’

MAZLUMDER:'28 Şubat yargı kararları iptal edilsin'

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Genel Sekreteri Kaya Kartal, “28 Şubat mahpusları kimseden af isteğinde bulunmuyor. Onlar gayrimeşru mahkeme kararları ile tıkıldıkları cezaevlerinden bırakılmak ve yeniden yargılanmak istiyorlar.” şeklinde konuştu.

Saraçhane Parkı’nda bir araya gelen MAZLUMDER üyeleri, “Siyasi yargı kararları iptal edilsin”, “28 Şubat son olsun” yazılı pankartlar taşıdı.

Burada basın açıklamasını okuyan MAZLUMDER Genel Sekreteri Kartal, 28 Şubat mağdurlarının durumuna dikkati çekmek için defalarca toplandıklarını ama dikkate alınmadıklarını ifade etti.

Kartal, “28 Şubat’ın yargısı” ile “paralel yargı” süreçlerinde her ideolojiden binlerce insanın sanık sandalyesine oturtulduğunu aktararak, şu şekilde konuştu:

“Bu insanoğlu torba dosyalara dahil edilerek haberdar bile olmadıkları sözde eylemlerin sözde failleri yapılarak devletin faili belirsiz sicili temizlenmeye çalışılmış ve tıkıldıkları cezaevlerinde unutulmaya terk edilmişlerdir. Bu zulme, ‘dur’ demek için konuştuk, konuşacağız, bağırdık, bağıracağız. 28 Şubat’ın brifingli yargısının ve bu yargının tahkim ettiği zemine basarak büyüyen paralel yargının hukuka aykırı kararlarıyla devlete karşı suç işlediği iddiasıyla 20 yılı aşkın süredir cezaevlerinde tutulan 28 Şubat mahpusları kimseden af isteğinde bulunmuyor. Onlar gayrimeşru mahkeme kararları ile tıkıldıkları cezaevlerinden bırakılmak ve yeniden yargılanmak istiyorlar. Defalarca vurguladığımız üzere kendilerini tutuklayanlar tutuklu hale geldiği halde af isteğinde bulunmayan, vakur ve onurlu bir duruşla haklarını arayan bu insanların ve ailelerinin hak taleplerine kulak vermek ve gereğini yerine getirmek, açıktır ki başta yargı, iktidar ve TBMM olmak üzere herkesin üstüne düşen önemli bir görevdir.”

MAZLUMDER Genel Sekreteri Kartal, 28 Şubat hükümlülerinin kurban bayramını aileleri ile birlikte geçirmelerini beklediklerini belirterek, bunun için herkesin bahaneleri ve korkuları bir tarafa bırakarak üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Basın açıklamasına, Mustazaflar Cemiyeti, Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER), Öze Dönüş ve Köklü Değişim hareketi de destek verdi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.