Marmaray’la taşınan yolcu:265 milyon

Marmaray'la taşınan yolcu:265 milyon

Asya ve Avrupa yakalarını deniz altından birleştiren Marmaray’ı bugüne dek 265 milyon yolcu kullandı.

“Asrın projesi” olarak nitelendirilen Marmaray’ın 13 kilometrelik Ayrılık Çeşmesiyle Kazlıçeşme arası 29 Ekim 2013’te hizmete girdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Marmaray ile bugüne dek 265 milyon yolcu, güven ve konforla Asya’yla Avrupa kıtaları arasında dört dakikada yolculuk etti. Günde toplam 333 sefer yapılan Marmaray’da yoğun günlerde taşınan yolcu sayısı 200 bine ulaşıyor.

Marmaray yalnızca İstanbul’un kent içi toplu ulaşımına değil, çevrenin korunmasına da büyük katkılar sağlıyor.

Yaklaşık 27 bin araç trafikten alındı

Marmaray’ın işletmeye alınması ile yaklaşık 27 bin araç trafikten çekildi. Böylece, çevreye 201 bin ton zehirli gaz salınımı engellenirken, 5 milyon dolarlık zehirli gaz maliyetinden de tasarruf sağlandı.

Yine Marmaray’ı kullanan yurttaşların diğer ulaşım araçlarını kullananlara göre ortalama bir saat vakit tasarrufu sağladığı esas alındığında, 265 milyon yolcu, toplam 265 milyon saat tasarruf etti.

Sadece kent içi toplu ulaşım için değil, anahat yolcu nakliyatçılığı ve lojistik sektörü için de ufuk açan bir proje olan Marmaray, uluslararası demir yolu koridoru açısından en önemli halkalardan birisini oluşturuyor.

YHT’lerle taşınan yolcu sayısı 40 milyonu geçti

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünce işletilen yüksek hızlı trenleri (YHT) kullanan yolcu sayısı da bugüne dek yaklaşık 40 milyonu geçti.

Ayrıca, son bir senedir çok yoğun talep gören Doğu Ekspresi ve Van Gölü Ekspresi trenlerinin de arasında olduğu konvansiyonel trenleri kullanan yolcu sayılarında yüksek artışlar görüldü.

Geçen sene 4,8 milyon yolcu bu trenlerle yolculuk etmeyi tercih ederken, bu senenin mayıs ayı verilerine göre taşınan yolcu sayısı bir milyon artarak 5,8 milyona yükseldi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.