Madenlere Uluslararası Standart Getiriliyor

Madenlere Uluslararası Standart Getiriliyor

Türkiye’nin Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) ile madenlerde yeni bir döneme girildiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ” Uluslararası Maden Rezervleri Raporlama Standartları Komisyonu (CRIRSCO) üyeliği ile beraber, maden sahalarımızda yapılan arama ve işletme faaliyetlerine ait sondaj, analiz, test ve her türlü çalışma verisi artık uluslar arası standartlarda ve dünya genelinde geçerli UMREK koduyla raporlanacak. Şimdi madenlerde ‘Türkiye vakti’ diyoruz. Türkiye’de yatırım yapan hiç bir yatırımcı kaybetmedi, istiyoruz ki madencilik alanında da yatırımcılar girsin, kazansın” dedi.

RİSKLER AZALTILIYOR

Albayrak, UMREK ile yatırımcının tehlikelerini azalttıklarını ve veri kolaylığı sağladıklarını belirterek, “Yatırımcı uluslar arası standartlarda daha açık, daha saydam ve daha güvenilir bilgiye erişim olanağı yakalayacak, istediği bilgiye her an ulaşabilecek. Bugüne kadar iş yapmaktan korkan, imza atmaktan korkan, ‘aman başıma iş almayayım’ diyen bürokratlar yüzünden büyük zaman kaybettik. UMREK ile birlikte madencilikte bu anlayışa artık dur diyeceğiz” şeklinde konuştu. Albayrak, maden rezervi noktasında Türkiye’nin dünyanın hatırı sayılır ülkeleri arasında yer aldığını ifade etti. Bakan Albayrak, “Maden sahalarımızı artık katma kıymeti yüksek uç ürün üretecek fabrikaların kurulması şartı ile ihaleye açacağız” şeklinde konuştu.

KONUTLARDA ENERJİ VERIMLILIĞINE BDDK TEŞVIKİ

BankacılıkDüzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, tüketicilere konut edinmeleri maksadıyla kullandırılacak kredilerde kredi tutarının güvence olarak alınan konutun kıymetine oranının yüzde 80’ini aşamayacağının hükme bağlandığını anımsatarak, “Ülkemizde enerji verimliliği yüksek konut sayısının arttırılmasına katkı sağlanabilmesi maksadıyla yeni bir değişiklik yaptık. Söz konusu bu oranı enerji kimlik kartı bulunan, enerji performansı ‘A’ sınıfı olan konutlar için yüzde 90, ‘B’ sınıfı olan konutlar için yüzde 85’e çıkartıyoruz. Söz konusu değişiklik en kısa sürede yürürlüğe girecektir” dedi.

Muhalefetin halka yönelik yürüttüğü algı yönetimlerine ilgi çeken Albayrak, bir yurttaşın, “Emekli maaşımdan kesilip Suriyelilere veriliyormuş” sözlerine cevap verdi. Albayrak, “Bırakın maaşlardan vergi kesilmesini, emeklilerimizden herhangi bir çalışanımızdan da bir kesintiye gidilip bu şekilde bir harcama durumu bahis konusu değil. Suriyeliler konusu ne biliyor musunuz? Biz çevremizle ailemizle komşularımızla hep birbirimize yardımcı oluruz dara düştüğü zaman” dedi.

Enerji Bakanı Berat Albayrak bugün de Türkiye’deki bor rezervlerinin yüksek katma kıymetli ürün haline getirilmesini sağlayacak modeli açıklayacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.