LGS sonuçları açıklandı

LGS sonuçları açıklandı

Yaklaşık bir milyon talebenin ter döktüğü, 2 Haziran’da gerçekleşen LGS’nin sonuçlarının  MEB tarafından açıklanması bekleniyor. Öğrenciler, http://sonuc.meb.gov.tr/ adresinden sorgulama sayfası açıldığında sonuçlarına ulaşabilecek.

Liselere geçişte uygulanan merkezi sınavın sonuçları 16.00’da www.meb.gov.tr adresinden açıklanacak.

Sorulara, yanıt anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, yanıt anahtarlarının ve sonuçların www.meb.gov.tr web adresinde yayımlanmasından sonra en geç 5 iş günü içerisinde ÖDSGM resmi web sayfasında yayımlanan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecek.

2018 ortaöğretim kurumlarına resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerini (GEM) bitiren öğrenciler, kayıt alanı, bilgi, yetenek ve kabiliyetleri doğrultusunda sınavlı ya da sınavsız olarak yerleştirilecek.

Merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacak. Merkezi sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde, Ortaokul Başarı Puanı’na (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8. 7. ve 6. sınıflardaki sene sonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak.

Merkezi sınav ve kabiliyet sınavıyla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.