Kurtulmuş’tan ittifak açıklaması

Kurtulmuş'tan ittifak açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Partiyle MHP’nin ittifak görüşmelerinde müzakereler sonucu belli bir noktaya gelineceğini umut ettiğini bildirdi.

Kurtulmuş, Rekabet Kurumunda düzenlenen “Büyüsü Bozulan Dünyada Yeni Düzen Arayışı” konulu sempozyum sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Yerel seçimlerde AK Parti-MHP ittifakı görüşmelerinde sürecin hangi aşamada olduğunun sorulması üstüne Kurtulmuş, Cumhur İttifakı’nı diğer konulardan ayrı tutulması gerektiğini belirterek, MHP’nin, Türkiye’nin önemli konularında AK Parti hükümetine önemli ve manalı bir desteklediğini ifade etti.

Kurtulmuş, “Yasal alt yapısı olduğundan Cumhur İttifakı partiler arası iş birliğini mümkün kıldı. Buradaki ruhu, Türkiye’nin temel meseleleri konusundaki ortak fikir alış verişi ve dayanışma ruhunu devam ettirmekte her iki parti de kararlıdır. Çünkü milli meseleler günlük siyasetin, ayrıca seçimin ötesinde önem arz eden konulardır.” şeklinde konuştu.

Yasal alt yapısı olmadığı için yerel seçimlerde ittifak konusunda daha zor bir süreçle karşı karşıya olduklarını da belirten Kurtulmuş, “Bir işbirliği bulma noktasında her iki partinin iradesi kuvvetli bir şekilde devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde meselenin ayrıntılarıyla ilgili çalışmaları sürdüreceğiz. Eğer bir işbirliği yapma olanağı var ise da geldiğimiz noktayı karşılıklı olarak kamuoyuyla paylaşarak mesafe almaya çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Her iki partinin her seçim bölgesinde en fazla oy alabileceği ada ile seçime girme hazırlığını sürdürdüğünü, en ince ayrıntısıyla 5 haftadır kampanya için çalıştıklarını vurgulayan Kurtulmuş, “Görüşmelerin müzakereler sonucunda belli bir noktaya gelineceğini ümit ediyorum.” ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, görüşmelerin takviminin belli olup olmadığı sorusunaysa seçim takvimi gelmeden ittifak görüşmelerini bir şekilde neticelendireceklerini bildirdi.

– “İçimiz kan ağlıyor, kabul edilebilir birşey değil”

Bir gazetecinin, “Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı vakasında Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin ağır suçları içeren durumlarda konsolosluk binasının dokunulmazlığı olmadığına ve ilk gün arama yapılabileceği” görüşünü nasıl değerlendirdiğini sorması üstüne Kurtulmuş, şunları ifade etti:

“Uluslararası hukuk çerçevesinde hem konsolosluk hem rezidans korunması olan yerlerdir ve oradaki kişilerin de dış işleri mensuplarının da korunma altında olduğunu ifade etmek isterim. Bunlar bu haktan istifade ederek yurtdışına çıkmıştır. Orada herhangi bir tahkîkat başlatılmadığı için veya bu konuda alınan bir karar olmadığı için vakaya müdahale etme olanağımız olmamıştır. Bütüne baktığımız vakit son derece kaygı verici bir vaka. Bu çağda, 2018’in sonunda bir büyük dünya metropolü olan İstanbul’da, dünyanın önemli ülkelerinden birisinin başkonsolosluğuna bir kişinin elini kolunu sallayarak serbestçe girmesi ve sonra yok olması hakikaten bütün insanlık insafını kanatan ağır bir suçtur. İnşallah hala ümit ediyoruz ki bir şekilde Sayın Kaşıkçı’ya canlı şekilde ulaşılır. Ama görülen o ki emareler öyle gösteriyor ki ortada son derece ciddi bir durum var. Şundan herkesin, dünya kamuoyunun emin olması lazım. Türkiye olarak ortaya çıkacak en ufak bir ayrıntısı atlamayacağımızı, örtmeyeceğimizi, dünya kamuoyu ile paylaşacağımızı, bu bilgiler netleştikçe de bu soruşturmanın ayrıntılarında ne gerekiyorsa onun yapılacağının bilinmesini isteriz. İçimiz kan ağlıyor, kabul edilebilir birşey değil.”

İstanbul’da olmakla beraber olayın meydana geldiği yerin Suudi Arabistan toprakları olduğunu ve bu ülkenin yetkililerinin bir açıklama yapma mecburiyetinde bulunduğu belirten Kurtulmuş, “‘Bilmiyoruz, görmedik’ demek yetmez. Sayın Kaşıkçı oraya girdiğine göre neden çıkmadı. Çıkmadı ise nerededir? Bunları tüm dünya kamuoyu ile Suudi yetkililerinin paylaşması lazım.” şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, Suudi Arabistan konsolosunun konutunda arama yapılmadan Türkiye’den ayrılmasının soru işareti yaratıp yaratmadığı sorusu üstüne ise “Arama kararı yok. Şüpheli konumuna düşmemiş. Türkiye’nin onu bir şekilde durdurup, ‘hayır, gidemezsin’ deme olanağın uluslar arası hukuk bakımından olmadığı bir süreçte yurtdışına çıkmış. Bu ayrıntısı atlamamalıyız.” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.