Kurbanlık fiyatları Belli Fakat yüzde 20 zamlı

Kurbanlık fiyatları Belli Fakat yüzde 20 zamlı

Dokuz günlük Ramazan bayramının ardından yine bir dokuz günlük Kurban bayramıda kapıya geldi dayandı sayılır.Fakat bu kurban bayramı olduğundan dolayı herkesin merek ettiği konu kurban fiyatları ne durumda.Yavaş yavaş Kurban Bayramı’na yaklaşık 1 ay kala kurbanlık fiyatları da netleşmeye başladı.Kurbanlık Büyükbaşta 6-7 bin lira olarak belirlenen kurban fiyatları küçükbaşta ise 600-900 lira arasında değişecek.Kurban keseceklerin büyük bölümü fiyatlardan dolayı ufakbaş kurbandan yana olabilir Fiyatların artan hammadde fiyatları dolayısı ile geçen yıla göre yüzde 20 zamlı olduğunu dile getiren Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Bılıkçı, yapılan hayvan dış alımlarının fiyatların fahiş oranda artmasını önlediğini ifade etti.

KÜÇÜKBAŞTA KESİM FAZLA OLACAK

Vatandaşın yerli ırkı tercih ettiğini dile getiren Bılıkçı, “Dolayısı ile satışa çıkacak kurbanlıkların büyük bir bölümü yerli besi hayvanları olacak” şeklinde konuştu. Bılıkçı, yüksek fiyatlar sebebiyle bu sene küçükbaş kesim oranının büyük başa göre daha yüksek olmasını beklediklerini ifade etti. Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ise, bu sene fiyatlarda spekülasyon beklemediklerini, üreticinin elinde de yeterli sayıda kurbanlık hayvan bulunduğunu ifade etti. “İnsanlar hep kendi ceplerini düşündükleri için devlete de millete de zarar verdi. Bu sene buna cesaret edemezler” diyen Tunç, büyük başta ortalama hisse fiyatının 1.000 TL olacağını kaydetti. Geçen sene Kurban Bayramı’nda 886 bin büyük baş, 2.3 milyon adet de küçükbaş hayvan kesildiğini dile getiren Tunç, bu sene da benzer sayıların olacağını ifade etti.

KURBAN BEDELLERİ YURT İÇİ VE YURT DIŞI

TürkiyeDiyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, bu sene kurban bedeli olarak yurtiçinde kesilecek olan kurbanlar için 690 TL, yurt dışı için de 500 TL olarak belirlediklerini açıkladı. Vakıf geçen sene kurban bedelini yurtiçinde 625, yurtdışındaysa 450 lira olarak açıklamıştı. Yurtiçinde 215 il ve ilçe merkezinde, yurtdışındaysa 125 ülkenin 525 bölgesinde kesim ve dağıtımının yapılacağını belirten Tutkun, “Bunlara ek 95 farklı noktada Türkiye’deki mültecilere dönük bir çalışma yapılacak” şeklinde konuştu. Geçen sene 180 bin adet bağış alan Diyanet’in kurban hedefi bu sene 225 bin.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.