Kurban Bayramı ne zaman ve tatil kaç gün?

Kurban Bayramı için artık kısa bir müddet kaldı! İslam dininde çok özel bir yere sahip olan Kurban Bayramı bu yıl Ağustos ayı içinde idrak edilecek. Kesilen kurbanlar yoksullar ve ihtiyaç sahipleriyle paylaşılacak. Peki Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak mı?Kurban Bayramı ne zaman? Bayram tatili kaç gün?

İslam dininde çok özel bir yere sahip olan Kurban Bayramı için artık vakit daralıyor. Vatandaşlar şimdiden tatil hazırlıklarına başladı. Ramazan Bayramı’nda istedikleri tatil olanağını yakalayamayan yurttaşlar Kurban Bayramı tatilini dört gözle bekliyor. Şu ana kadar herhangi bir resmi açıklama yapılmazken Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması bekleniyor. Peki Kurban Bayramı tatili hangi günlere denk geliyor?

KURBAN BAYRAMI TARİHLERİ

Kurban Bayramı Arefesi 20 Ağustos 2018 Pazartesi

Kurban Bayramı Birinci Günü 21 Ağustos 2018 Salı

Kurban Bayramı İkinci Günü 22 Ağustos 2018 Çarşamba

Kurban Bayramı Üçüncü Günü 23 Ağustos 2018 Perşembe

Kurban Bayramı Dördüncü Günü 22 Ağustos 2018 Cuma günü olacak.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Kurban Bayramı Arefesi haftanın ilk gününe denk geldiğinden arefenin tatil edilmemesi halinde 6 günlük bir tatil bahis konusu olacak. Fakat arefeninde tatil edilmesi ile çalışanlar 18 Ağustos 2018 Cumartesi gününden sonra 24 Ağustos 2018 günü dahil olmak üzere toplamda 9 gün tatil yapmış olacaklar. Arefe gününün özellikle Kamu Kuruluşu çalışanları için tam gün mü yoksa yalnızca öğleden sonra mı tatil edileceği hakkında halen bir açıklama gelmedi.

KURBAN BAYRAMININ ÖNEMİ

Kurban Bayramı, Ramazan Bayramıyla birlikte Müslümanlar için en önemli bayramlardan biridir. İslam alemi tarafından Hicri Takvime göre her sene Zilhicce ayının 10. gününde kutlanmaya başlar. 4 gün devam eden Kurban Bayramının maksadı, kurban keserek Allah’a yakın olmayı sağlamaktır. Hz. İbrahim ve oğlu İsmail’den beri Müslümanlar için bir ibadet haline gelen kurban kesimi, bayramın Eyyam-ı nahr kısaca kesme günleri olarak adlandırılan ilk üç gününde yapılmalıdır. Mali bir ibadet olarak sayılan kurban kesimi aynı zamanda toplum içerisindeki kardeşliği ve yardımlaşmayı da temsil etmektedir.

 Kurbanlık fiyatları belli oldu!

Kurbanlık fiyatları enflasyona paralel olarak yüzde 10’un üstünde zamlanacak. 2018 yılının en düşük büyük baş kurbanlık fiyatının 7000, en düşük küçükbaş kurbanlık fiyatının ise 1.000 TL olması öngörülüyor. Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, hayvan üreticisinin enflasyonun üstünde bir zamla satışa çıkmasının muhtemel olduğunu belirterek ağustos ayındaki kurun belirleyici olacağını ifade etti.

Kurban Bayramı’na 1.5 ay gibi bir müddet olmasına karşın zincir hipermarketler şimdiden kurbanlık satışına başladı. Bu sene üreticiyse kurbanlıklara enflasyona paralel olarak yüzde 10’un üstünde zam uygulayacak.

Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, bu sene kurbanlık kesimi için ülke genelinde yeterince hayvan olduğunu, dolayısı ile et fiyatlarının artmasını gerektirecek bir durum olmadığını ifade etti.

Zincir marketlerin de gelecek isteği karşılamak için şimdiden kurban satışına başladığının altını çizen Tunç, özellikle İstanbul’da Kurban Bayramı’na 10 gün kala satışların hareketlendiğini ve sayıların semtlere göre bile değişkenlik gösterdiğini ifade etti.

MALİYET FİYATI ARTIRABİLİR

Sabah’ın haberine göre, bu sene küçükbaş hayvanın ortalama 1,000, büyük başın ise ortalama 7000 liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkmasını öngördüklerini dile getiren Tunç, en büyük sıkıntının yükselen döviz kuru sebebiyle maliyeti artan yem ve yakıt olduğunu kaydetti.

Buna bağlı olarak hayvan üreticisinin enflasyonun üstünde bir zamla satışa çıkmasının da muhtemel olduğunu vurgulayan Tunç, “Üretici bir sene boyunca verdiği emeğin karşılığını almak istiyor. Dolayısı ile ağustostaki döviz kuru fiyatlarda belirleyici olacak” ifadelerini kullandı.

Geçen sene pazarda büyük baş hayvanın fiyatı 6 bin ile 22 bin lira arasında değişirken, küçükbaş kurbanlıklar ise 600 lirayla bin 200 lira arasında satışa çıkmıştı.Yapılan satışlardan ise toplamda 10 milyar liranın üstünde gelir elde edilmişti.

KİLO FİYATI 20 LİRADAN BAŞLAYACAK

Geçen sene yaklaşık 1 milyon 200 bin büyük baş kurbanlığın pazarlara girdiğini ve 900 bine yakınının satıldığını belirten Tunç, “Büyükbaş kurbanlığın canlı kilogram fiyatlarına 18-20 lira demiştik, ortalama 18 lira civarında sayılara satış yapıldı. Bu sene da ortalama 20 liradan başlar” şeklinde konuştu. Geçen sene satılan küçükbaş hayvan sayısıysa 2.2 milyon oldu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.