Kurbağa Bacağı Deyip Geçmeyin !

Kurbağa Bacağı Deyip Geçmeyin !

Türkiye’nin 2016 yılı içerisinde 11 milyon lira seviyesinde gerçekleşmiş olan ‘‘kurbağa ihracatı”nın yaklaşık yüzde 65’lik bir kısmını tek başına  karşılamış olan Balıkesir’de kurulu bir firma, geçtiğimiz yıl önemli kısmı ”kurbağa budu”  olmak üzre, 7,2 milyon lira tutarında ihracatı yaptı.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan, su ürünleri dış alım ve  ihracatı yapan şirketin dış ticaret müdürü Bülent Başaran, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, firmalarının, kurulduğu 1922’den bu yana su ürünleri üstüne üretim  yaptığını, Bandırma, Bilecik ve Çeşme’de fabrikalarının olduğunu ifade etti.

Uzun senelerdir kara ve deniz salyangozu, kurbağa, göl gümüşü balığı ve  deniz patlıcanı gibi deniz ve kara canlılarını işleyip ihraç ettiklerini dile  getiren Başaran, kurbağanın Bandırma fabrikalarında işlendiğini anlattı.

Başaran, 12 bini kapalı 60 bin metrekarelik alanda kurulu Bandırma  fabrikalarında 300 kişinin çalıştığını belirterek, firmanın ilk olarak 1981’de  Yunanistan’a taze balık sattığını, kurbağa ihracatınaysa 1988’de başladıklarını  bildirdi.

Türk damak tadına uymayan, ama yurtdışından büyük talep gören  kurbağayı, İç Anadolu ve Trakya bölgelerinden temin ettiklerini anlatan Başaran,  kurbağa ihracatının Fransa ve İtalya başta olmak üzere AB ülkelerine yapıldığını  ifade etti.

Kurbağa Bacağı Avrupa Ülkeleri Tarafından Büyük İlgi Görüyor

Kurbağa ihracatlarının geçen sene 175 tondan 280 tona çıktığını dile  getiren Başaran, şunları ifade etti:

“1980’li senelerden bu yana kurbağa ihracatı yapıyoruz. Kurbağaları,  canlı, taze ya da dondurulmuş olarak satıyoruz. Kurbağa budu, özellikle Avrupa’da  büyük ilgi görüyor. Bizim ihracatımızın önemli kısmını bu ürün oluşturuyor. Ana pazarımız Fransa. Restoranlarda çok fazla tüketim oluyor. Oldukça pahalıya  satılan bir ürün. Lira bazında ihracatımız, evvelki yıla göre yüzde 38 artışla 7  milyon 229 bin liraya ulaştı.”

Başaran, Türkiye’nin geçen sene 11 milyon lira civarında olan kurbağa  ihracatının yaklaşık yüzde 65’ini firmalarının yaptığına dikkati çekerek,  “Kurbağalar bize canlı olarak geliyor. Ham madde kabulünden sonra  boylara  ayrılıyor. Daha sonra kesim ve paketleme işlemleri yapılıp ürünler sevk  ediliyor.” dedi.

 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.