Kuaförde boyun fıtığı olmayın

Kuaförde boyun fıtığı olmayın

Düğün, davet, toplantı gibi hemen her özel günde kuaförde saç bakımı yaptıran bayanlarda boyun fıtığı ve saç düzleşmesi rahatsızlıklarında ciddi artış yaşandığı belirtiliyor. Uzman Fizyoterapist Oğuzhan Söylemez, son yıllarda bayanlarda omurga ve boyun rahatsızlıklarında artış yaşandığına ilgi çekti.

Özellikle kuaförlerdeki boyunu geriye doğru atarak saç yıkama, perma makinasında uzun süre hareketsiz durma gibi yanlış uygulamaların bu rahatsızlıkları tetiklediğine değinen Söylemez, “Kuaföre giden bayanlar yaklaşık 1 saat boyunca perma makinasında saçlarına bakım yaptırıyor. Bu işlem esnasında omurga ve boyuna, oturuş bozukluğu sebebiyle çok büyük bir baskı uygulanıyor. Uygulanan aşırı ısı ve ardından oluşan serin ortam da boyun tutulması ve ağrılara yol açıyor. Kuaförlerin perma makinalarının omurga sağlığına uygun olması gerek. Kadınlar kuaför seçerken bu detaya kesinlikle dikkat etmeli. Aynı zamanda saç yıkama ve boya uygulama esnasında boynu geriye yaslayarak yapılan uygulama omurga için çok zararlı. Bize gelen hastaların büyük kısmında boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi rahatsızlıkları var. Kuaförden çıktıktan sonra ani hareketler yapmamaya ve basit egzersizlerle omurganızı esnetmeye itina gösterin” şeklinde konuştu.

“Kadın ve çocuklarda artış var”

Son dönemlerde bayanlarda ve çocuklarda omurga rahatsızlıklarında erkeklere oranla daha büyük bir artış yaşandığına ilgi çeken Söylemez, “Kadın ve çocukların ense adaleleri ve omurgası erkeklere göre daha zayıftır. Eskiden 35-40 yaşlarında daha yoğun yaşanan omurga rahatsızlıkları çocuklarda 10-15 yaşlara kadar indi. Çocuklar sürekli akıllı telefon ve tabletlerle vakit geçiriyor. Çocuklar boyunları önünde veya yatar pozisyonda telefona bakıyor. Ortalama 5 kilogram ağırlığındaki bir kafanın omurgaya 20 dakikadan fazla baskı yapması tüm dengeyi bozuyor. Telefon ekranına 10 dakikadan uzun süre bakmamak gerek. Mola verip basit egzersizler yaparak omurga rahatsızlıklarının önüne geçilebilir. Kadınlar da kuaför seçerken daha dikkatli olmalı. Omurga ve boyuna zarar verecek uygulamalardan kaçınmalı” şeklinde konuştu.

Ameliyatsız tedavi mümkün

Boyun düzleşmesi ve fıtık rahatsızlığının fizyoterapi ile ameliyatsız düzeltilebildiğine ilgi çeken Söylemez, “Parmaklarda veya kolda ağrı, hissizlik ve his değişikliği, omuzda ve boyunda ağrı, kürek kemiğinin arkasında aralıklarla oluşan ağrı fıtık belirtisidir. Omurga rahatsızlıkları yavaş ilerlediği için kendini belli etmez. İlk etapta fizyoterapi ile basit şekilde düzeltilen bu problemler dikkate alınmazsa ameliyata kadar ilerleyebilir. Bu rahatsızlıkları yaşayanlar bir an evvel bir uzmana başvurmalı” dedi

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.