Korsan okul servisleri için plakalı önlem

Korsan okul servisleri için plakalı önlem

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, kentte bu sene ilk, orta ve lise öğrencilerine 18 bin 500 okul servis aracının hizmet vereceğini ifade etti.

İstanbul’da olumsuz görüntüleri ile zaman zaman medyaya da yansıyan “korsan servis” sorununa değinen ve bu sorunun seri plaka ile çözüleceğini belirten Öztürk, İstanbul’daki okul servis plakalarının yavaş yavaş değişmeye başladığını ifade etti.

Geçen sene İstanbul Emniyet Müdürlüğüyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karar kapsamında İstanbul’da okul servis araçlarına 34 LAA 001’den başlayan, 34 LZZ 999’a kadar devam eden bir plaka serisi verildiğini ifade eden Öztürk, “Velilerimiz çocuklarını teslim ederken bu plakalardan yetkili bir servis arabası olup olmadığını çok net bir şekilde anlayacaklar. Dolayısı ile korsan servisin önüne geçilmiş olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Öztürk, okul servis araçlarında 2011 senesinde çıkan yönetmelik kapsamında, araç dışı güvenlik kameraları, 3 nokta emniyet kemeri, acil çıkış sensörlü kapı ve ilave basamak gibi yenilikler olduğunu anımsattı.

Son olarak 25 Aralık 2017’de yayınlanan yönetmelikle beraber 3 nokta emniyet kemerine çocuk aparatı, araç takip sistemi, sensörlü koltuk, kameranın ilave edildiğini anlatan Öztürk, bazı sistemlerin mevcut araçlara uygulanmasının mümkün olmadığını gördüklerini, bu nedenle yetkililerin bir sene daha süre verdiğini ifade etti.

“VELİLER SERVİS ŞOFÖRLERİNİ VE HOSTESLERİNİ MUTLAKA TANISIN”

Bir servis aracında öncelikle, öğrencinin sağlıklı şekilde yolculuk etmesini sağlayan 3 noktalı emniyet kemerinin bulunması gerektiğini aktaran Öztürk, servislerde araç takip sistemlerinin yanı sıra okul öncesi, ilkokul ve ortaokul çağlarındaki çocuklar için hosteslerin bulunmasının şart olduğunu ifade etti.

Öztürk, hostesin öğrenciyi apartmanın kapısından teslim alması, koltuğuna oturtarak kemerini bağlaması ve okula gidince de öğrenciyi ilgililere teslim etmesi gerektiğini belirterek, hostesin seyir esnasında oluşabilecek her türlü olumsuzluk için tedbirini almakla mükellef olduğunu ifade etti.

Özellikle küçük öğrencilerin unutulmaması için servislere araç içi kamerayla kontrol butonu koyduklarını belirten Öztürk, her ihtimale karşı hostes ve şoförlerin öğrencileri kontrol etmeleri uyarısında bulundu.

Velilere de bir servis aracında nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda tavsiye edilerde bulunan Öztürk, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Servis aracının okul taşıtı tesisatı ile donatılmış olması, dur levhası, kılavuz personeli bulunması gerekir. Servis şoförünün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınan toplu ulaşım kartına sahip, sabıka kaydı, sağlık raporu, sürücü belgesi durumu sorgulanmış bir kişi olması lazım. Onun için velilerimizden istediğimiz, kesinlikle servis şoförlerini ve hosteslerini tanısınlar. Şoförün araç plakasını alsınlar, en ufak bir olumsuzluğu alakalı kurumlara bildirsinler.”

Öztürk, servis görevlilerinde lise mezunu olma şartının getirildiğini ifade ederek, “Sabıkası olmayacak ve sağlık raporu olacak. Lise mezunu bir rehberin çocuklara olan tavrı çok kestirebildiğimiz birşey değil. Servis çalışanı olacak kişinin çocuklara ilgisi olan en azından çocuk yetiştirmiş bir anne olabilmesi. Yetkililerden beklentimiz, lise mezunu şartının kaldırılarak, mesleki eğitim verilmesi.” dedi.

OKUL SERVİSLERİNE TRAFİKTE HASSASİYET

Okul servis araçlarının kent içi trafikte yaşadığı sorunlara değinerek, hassasiyet beklediklerini dile getiren Öztürk, “Servis aracından bir öğrenci inecek. Arkamıza başka bir araç yanaştığı vakit öğrenci indirmenize dikkat etmeksizin ilk işi kornaya basmak. Biraz da iş uzadığı vakit şoföre hakaret ebatlarına kadar ulaşan tepkiler vermek. Araçların arkasındaki ‘dur’ levhası, kırmızı ışık hükmündedir.” ifadelerini kullandı.

Öztürk, en kıymetli varlıkları taşıyan servisçilerin de değer görmek istediğini dile getirerek, “Türkiye’nin 32 vilayetinde uygulanan plaka tahdidinin İstanbul’da da uygulanmasını istiyoruz. Bu yönde mevcut kararlar elimizde var, yetkililerin bu konuya da duyarlı olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

SERVİS ÜCRETLERİNE YÜZDE 12 ZAM

İstanbul’da, 2018-2019 eğitim-öğretim senesinde okul servisi ücretlerine yapılan yüzde 12’lik artışa göre, geçen sene aylık 190 lira olan 0-1 kilometrelerdeki servis ücreti bu sene 215 lira oldu.

Aylık 210 lira olan 1-3 kilometrelerdeki ücret 235 liraya, 230 lira olan 3-5 kilometrelerdeki ücret 255 liraya, 235 lira olan 5-7 kilometrelerdeki ücret 265 liraya, 250 lira olan 7-9 kilometrelerdeki ücret 280 liraya, 295 lira olan 9-11 kilometrelerdeki ücret 330 liraya, 340 lira olan 11-13 kilometrelerdeki ücret 380 liraya, 360 lira olan 13-15 kilometrelerdeki ücret 400 liraya, 385 lira olan 15-17 kilometrelerdeki ücret 430 liraya, 410 lira olan 17-19 kilometrelerdeki ücret 455 liraya, 435 lira olan 19-21 kilometrelerdeki ücret 485 liraya, 455 lira olan 21-23 kilometrelerdeki ücret 505 liraya, 475 lira olan 23-25 kilometrelerdeki ücret 525 liraya yükseltildi.

İstanbul’da 25 kilometreyi aşan her kilometre için geçen sene aylık 4,07 lira olan ücret, bu sene 4,5 lira olacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.