‘Körfez Krizi Çok Önceden Planlandı’

Eski Katar Başbakanı Hamad bin Casim Al Sani, ABD’deki soruşturmalar, Körfez krizinin seneler önce planlandığını ortaya çıkardı. dedi.'Körfez krizi seneler önce planlandı'

Hamad bin Casim Al Sani, Körfez krizinin 1. senesinde Twitter hesabından  yaptığı açıklamada, “Ülkeme karşı sunacağınızı ifade ettiğiniz deliller nerde?  ABD’deki soruşturmalar, Körfez krizinin uzun seneler önce planlandığını ortaya  çıkardı.” ifadelerini kullandı.

Sözünü ettiği soruşturmaların ayrıntılarına ve ABD’de kimler tarafından  yürütüldüğüne ilişkin bilgi vermeyen Al Sani, şunları ifade etti:

“Katar kuşatması herhangi birşey için yapılmadı. Planlanan gündem  uygulandı. Bu krizde kurban, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) oldu. Genç  nesillerden babalarının başladığı yolu tamamlamalarını bekliyorduk. Ancak bazı  KİK ülkelerinin kararı ile her şey yıkıldı. Altı ülkenin onayı ile karar alması  gereken KİK’in iç tüzüğü nerde kaldı.”

Al Sani ayrıca Kral Selman bin Abdulaziz’in, Körfez ailesinin büyüğü  olarak, “işlerin yoluna girmesi” konusundaki hikmetine güvendiğini ifade etti.

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran 2017’de Suudi  Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin Katar  ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ile başlamıştı. Katar’a kuşatma uygulayan  4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine 13 maddelik talep listesi  sunmuş, Katar ise uluslar arası hukuka aykırı hiç bir isteğin kabul edilmeyeceğini  açıklamıştı.


 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.