Koleradan bir ayda 49 kişi öldü!

Batı Afrika ülkesi Nijerya’nın Adamawa ve Katsina  eyaletlerinde, son bir ayda kolera salgını sebebiyle 49 kişinin yaşamını kaybettiği bildirildi.Son bir ayda 49 kişi öldü! O ülkede alarm

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezinin (NCDC) Adamawa Koordinatörü Dr.  Amos Ujulu, yaptığı açıklamada, eyalete bağlı Mubi ve Maiha bölgelerinde son bir  ayda 30 kişinin öldüğünü ifade etti.

Ujulu, bölgelerde 1564 kolera vakası belirlendiğini ve yaklaşık 500  kişinin tedavi altında olduğunu kaydetti. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Adamawa eyaletindeki kolera  salgınını engellemek maksadıyla aşı kampanyası başlatıldığını, eyalete 750 bin doz  kolera aşısı ve sağlık çalışanı ilettiğini bildirdi.

Katsina Eyalet Kamu Sağlığı Direktörü Mariatu Usman ise eyalete bağlı  Funtua ve Kusada bölgelerinde son 2 haftada 181 kolera vakası belirlendiğini,  19 kişinin hayatını yitirdiğini duyurdu. Ülkede son 2 ayda yaklaşık 2 bin kolera vakası belirlenmiş, 96 kişi  hayatını yitirmişti.

Nijerya’da temiz içme suyunun sınırlı olduğu bölgelerde sıklıkla kolera  salgını görülüyor. Söz konusu bölgelerdeki halk, içme suyu ihtiyacını hayvanların da kullandığı sulardan karşılıyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.