Kilise ‘yağmur duası’ istedi

Kilise 'yağmur duası' istedi

İsveç Kilisesinin web sitesi ve sosyal medya hesaplarından yayımlanan duyuruda, kuraklıktan dolayı çiftçi ve besicilerin zor durumda olduğu belirtilerek, halktan Tanrı’ya yağmur yağması için dua etmesi istendi.

Yağmur yağmamasından dolayı bir çok çiftçinin kaygı duyduğuna işaret edilen duyuruda, kuraklığın son bulması için en güzel fikrin Tanrı’ya dua edilmesi olduğu ifade edildi.

AB’DEN YARDIM TALEBİ

İsveç hükümetinin, kuraklığa karşı kriz masası kurduğu bildirildi.

Başbakanlık binasında konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Tarım Bakanı Sven-Erik Bucht da son aylarda yağmur yağmaması ve havanın aşırı sıcak gitmesi nedeniyle arpa ve buğday üreticisinin de içerisinde bulunduğu çiftçilerin büyük sıkıntıda olduğunu ifade etti.

Besicilerin de kışın hayvanlarına yem bulma telaşı ile hayvanlarını erken kestiğine değinen Bucht, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’ndan İsveçli çiftçi ve besicilerin hesaplı zararını karşılaması için istekte bulunduklarını ifade etti.

Kuraklığın bir müddet daha devam etmesi halinde pek çok çiftçinin işinden olacağını vurgulayan Bucht, AB Komisyonu’nun bir an önce İsveçli çiftçilere yardım etmesi gerektiğininin altını çizdi.

SON 66 YILIN EN SICAK BAHAR VE YAZI

Öte yandan, İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, ülke son 66 senenin en sıcak bahar ve yazını geçiriyor.

Aşrı sıcakları sebebiyle bir çok bölgede orman yangını çıkarken, Vestermanland bölgesinde 2,5 hektarlık bir alan yandı. Ayrıca, Nisan ve Mayıs aylarında yeterli yağış alamayan arazilerde hububâtın yüzde 60’ının biçilmeyecek durumda olduğu bildirildi. Barajlarda suyun azalması sebebiyle de elektrik fiyatlarına geçici olarak % 50 zam yapıldığı duyuruldu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.