Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’a düşündüğü isim ‘Abdüllatif Şener’

Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'a düşündüğü isim 'Abdüllatif Şener'

 

Cumhuriyet Halk Partisi dünkü PM (Parti Meclisi) sonrası yerel seçimler için resmen start verdi.

Çoğunluğu CHP’de olmayan Ege, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’daki toplam 105 belediyenin adayları belirlendi ve bunlar kamuoyu ile paylaşıldı.CHP, adayların belirlenmesinde etkili olacak anketleri bugün başlatıyor.

3 değişik kamuoyu şirketi İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerde yurttaşa, “CHP’den kimi aday görmek istersiniz?” suali yöneltecek.

Aslında Adana, Antalya, Aydın, Hatay, Eskişehir, Balıkesir illerinde kimlerin aday olacağına zaten karar verdi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Yani bu kentlerin adayları daha şimdiden belli. Henüz net olmayan İstanbul, İzmir, Ankara gibi kritik iller. Esasında bu şehirlerde de kimlerin aday olacağı kafasında aşağı yukarı belli ama gene de anketlerden çıkacak sonuçları bekleyecek ve ona göre bir rota izleyecek.

Mesela en fazla merak edilen il İstanbul.

Her ne kadar son zamanlarda Muharrem İnce’nin, “Önseçim olursa ben de İstanbul’a adayım” ifadelerinden dolayı ismi dolaşımda olsa dahi ben şundan eminim, İstanbul adayı katiyetle İnce olmayacak.

Çünkü genel merkez önseçim yapılmaması konusunda kararlı.

Hal bu şekilde olunca da, zaten bunu ön şart olarak koyan İnce’nin aday olması bahis konusu olamıyor.

Dün PM sonrası Kemal Kılıçdaroğlu’na çok yakın bir kaynak CHP Genel Başkanı’nın, İstanbul adayı konusunda çok titiz davrandığı ve kafasında da bu dev metropolü alabileceğini düşündüğü ismin belli olduğunu ifade etti.

İşte bu isim, Konya Milletvekili Abdüllatif Şener…

Kılıçdaroğlu’nun daha önce Şener’i Cumhurbaşkanlığı seçiminde de aday göstermek istediği bilinen bir durum zaten.Çünkü Şener, CHP’lilerin yanı sıra muhafazakarların ve Kürtlerin de oyunu alabileceği bir isim olarak değerlendiriliyor.

Kılıçdaroğlu’na yakın kaynağın, “Yüzde yüz emin olduklarımız” diyerek sıraladıkları isimler şunlar:

Adana: Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin.

Antalya: Konyaaltı Belediye Başkanı Muhitin Böcek.

Balıkesir: Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın.

Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen.

Aydın’da Özlem Çerçioğlu.

Hatay’da ise Lütfü Savaş ile devam kararı var.

İzmir net değil ama Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Mersin’de de eski milletvekili Vahap Seçer isimlerine çok sıcak bakıyor Kılıçdaroğlu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.