Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a Tazminat

“Man Adaları belgesi” iddiası ile ilgili dava: Mahkeme, CHP Genel Başkanı Kılıçdaoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine 197 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.Son dakika... Kılıçdaroğlu Erdoğan'a tazminat ödeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının,  Man Adası’na para transferi yaptıklarına ilişkin iddiaları sebebiyle CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na açtığı 1 milyon 500 bin liralık manevi tazminat  davası karara bağlandı. 

Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya, davacılar  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınları adına avukat Ferah Yıldız ile davalı  Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik katıldı.

Davayı karara bağlayan mahkeme hakimi, davalının davacılar hakkında  iddialarının tamamiyle gerçek dışı olduğu ve yurtdışına herhangi bir para  gönderilmediğinin sabit olduğunun anlaşıldığını belirterek, açılan haksız fiile  dayalı davanın kısmen kabulüne karar verdi.

Mahkeme bu kapsamda, 110 bin lira manevi tazminatın Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’a, 15 bin lira manevi tazminatın Ahmet Burak Erdoğan’a, 17  bin lira manevi tazminatın Ziya İlgen’e, 25 bin lira manevi tazminatın Mustafa  Erdoğan’a, 20 bin lira manevi tazminatın Osman Ketenci’ye ve 10 bin lira manevi  tazminatın da Mustafa Gündoğan’a 28 Kasım 2017 tarihinden sonra işleyecek  yasal faiziyle birlikte davalı Kılıçdaroğlu’ndan alınarak taraflara ödenmesine  karar verdi.

Dava dilekçesinden

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oğlu Ahmet Burak Erdoğan, eniştesi Ziya İlgen,  kardeşi Mustafa Erdoğan, dünürü Osman Ketenci ve iş adamı Mustafa Gündoğan’ın  avukatları tarafından hazırlanan dilekçede, Kılıçdaroğlu’nun 28 Kasım 2017’de  partisinin grup toplantısındaki konuşmasına yer verildi.

Dilekçede, Erdoğan ve ismi geçenleri hedef alan, küçük düşürücü,  aşağılayıcı, gerçeğe aykırı ithamlar isnat ederek ağır hakaretlerde bulunan  Kılıçdaroğlu’nun, müvekkillerin toplumun kin ve nefret duygularına maruz  bırakılmasına neden olduğu ifade edildi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, çekinmeden ve sıkılmadan sarf ettiği sözlerin,  televizyon, gazete ve diğer yayın araçları aracılığı ile halkın büyük bir kısmına  ulaştığı belirtilen dilekçede, böylelikle müvekkili hedef alan ağır, tahammül  edilmesi olanaksız hakaret ve ithamları içerir yalan iddialara dayalı konuşmanın,  çok geniş kitlelere ulaşarak müvekkilin aşağılanması, toplum önünde küçük  düşürülmesi ve yıpratılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Dilekçede, “Yurt dışındaki herhangi bir şirkete vergi kaçırmış ya da  herhangi bir nedenle para göndermiş değiliz. Yurt dışına milyonlarca dolar para  kaçırdığımızı ispat ettiğini ifade ettiği belgeler, iddiasını ispat edemez. Çünkü  iddia, maddi gerçekle bağdaşmıyor. Bu nedenle en basit tabirle bu belgeler  üretilmiş belgedir, kısaca sahtedir.” ifadesi kullanıldı.

Dilekçede, Cumhurbaşkanı Erdoğan adına 500 bin lira, diğer 5  müvekkilin de 200’er bin lira manevi tazminat isteği bulunduğu kaydedilerek,  “İftira yollu hakaretin büyüklüğü dikkate alınarak isteğin kısmen değil, aynen  kabul edilmesi gerekmekte olup, isteğimizin bu miktar üstünden kabul edilmesi  arz olunur.” denildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.