Kılıçdaroğlu’ndan ’emeklilikte yaşa takılanlar’ değerlendirmesi

Kılıçdaroğlu'ndan 'emeklilikte yaşa takılanlar' değerlendirmesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın koordinatörlüğünde CHP Emek Bürolarınca bir otelde “Sosyal Güvenlik Sistemi ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Çalıştayı” düzenlendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik hakkının insan haklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu, bunun anayasada da güvence altına alındığını ifade etti.

Türkiye’de emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının olduğunu, bir hakkın sonradan çıkan bir yasa ile elden alındığını anlatan Kılıçdaroğlu, “Kazanılmış hak mıdır, değil midir atışma konusu ama bir hakkın kişilerin elinden alındığı bir gerçek var. Sorun nasıl çözülür? Sorun, akılcı politikalarla çözülür. ‘Ben çözdüm.’ demekle çözülmez. Bu sorunun tarafları vardır. İşçisi, iş vereni, bağımsız çalışanı, kamu çalışanı, çiftçisi, esnafı vardır. Bütün tarafların bir araya gelmesi ile oturulur, çözüm üretilir. Sağlıklı işleyen bir devlet yapısında, bir siyasal yapıda problemler böyle çözülür.” şeklinde konuştu.

“38 yaşında emeklilik zaten olmaz”

Gelirlerin tahsil edilmemesinin, gerekli cezaların uygulanmamasının faturasının yurttaşa çıkarıldığını değerlendiren Kılıçdaroğlu, şu şekilde konuştu:

“Ondan sonra dönüp ‘Sosyal güvenlik sisteminde açık var. Ne demek emeklilikte yaşa takılanlar, ne demek hak isteğinde bulunma?’ diyorlar. ‘750 milyar lira açık olacak.’ deniyor. ’40 sene bedavadan mı bunlara aylık ödeyeceğiz?’ diye ağır eleştiriler geliyor. İktidar yapması gerekeni yapmıyor, fatura yurttaşa çıkıyor. 38 yaşında emeklilik zaten olmaz. Hiçbir arkadaşım da ‘Ben 38 yaşında emekli vakayım.’ diye ortaya çıkmaz ama ‘Bir hak varsa, yasalar bana bir hak tanıdı ise ben bu hakkı kullanmak isterim.’ diyor. ‘Emeklilikte yaşa takılanların sorunu çözülürse 750 milyar lira açık olacakmış.’ Bu sayı asla ve katiyen gerçekçi bir sayı değil, doğru bir sayı da değil. Çıkıp hesabını yapsınlar, milletin önüne koysunlar, bir bakalım 750 milyar lirayı nerden buldular? Bu rakamın verilmesi, 38 yaşında emeklilik lafının söylenmesi ile sosyal güvenlik sisteminde sizin beklentilerinize uygun bir düzenlemenin yapılmasının önünü kesmek istiyorlar.”

“Aile yardımları sigortası kesinlikle çıkarılmalı”

Vatandaşlardan, “Kardeşim sen iktidar olarak üstüne düşen görevi yapıyor musun? Alacakları topluyor musun? Yoksa birilerine peşkeş mi çekiyorsun? Neden pirim âidatlarını zamanında toplamıyorsun?” diye sormalarını isteyen Kılıçdaroğlu, emekli aylığının, insanların gelecek kaygısını zihinlerinden atmalarını sağladığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, 55 yaşında işsiz kalan bir kişinin belli bir müddet işsizlik sigortasından aylık aldıktan sonra iş bulamaması halinde devreye “aile yardımları sigortasının” girmesi gerektiğini vurgulayarak, böylelikle emekliliğe kadar ailenin sosyal güvenliğinin sağlanmış olacağına işaret etti.

Aile sigortasını ısrarla “uygulamaya koyun” demelerinin temelinde bunun yattığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Aile yardımları sigortası olsa kimse erken emeklilik, geç emeklilik diye bir arayışın içine girmez.” dedi.

Kılıçdaroğlu, işçi ve iş veren tüm sendikalardan beklentisinin, aile yardımları sigortasının kesinlikle çıkarılması konusunda ortak çalışmaları olduğunu vurgulayarak, bu işin sağı-solunun, siyasi partisinin olmadığını, bunun insan onurunu koruma işi olduğunu bildirdi.

“Bunlar akılcı politika ile yapılır”

Belli bir yaştan sonra iş verenin çalışana “sen yaşlısın” diye iş vermediğine, devletin ise “sen gençsin” söylediğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, bu sorunun çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

“Kalkıp meydanlarda konuşmak yerine… Efendim ‘750 milyar lira çekemeyiz yükü.’ Suriyelilere 35 milyar dolar veriyorsun, emekliye ver. Bunu söyleyince de ‘Efendim sen ırkçılık yapıyorsun.’ Hayır efendim, ben kendi insanımın haklarını koruyorum. Bu ülkede yaşayan yurttaşımın hakkını, hukukunu koruyorum. Her türlü israfı yapacaksın, efendim ‘çift maaş alacaklarmış.’, sen de çift maaş alıyorsun. Sen çift maaş alırken iyi de sokaktaki yurttaş alırken mi kötü oluyor? Ayrıca aile yardımları sigortası olmasına rağmen, erken emeklilik Finlandiya ve Almanya’da var. Kişi isterse, belli bir yaşta, normal yasanın öngördüğü süreyi beklemeden erken emekli olabiliyor. Bütün bunlar akılcı politikalarla yapılır. Hesap kitap işleriyle, aktüeryal dengeleri sağlanarak yapılır. Hiçbir şey yapmayacaksınız, emekliyi harap edeceksiniz, emekli aylığını yarıyarıya düşüreceksiniz, sosyal güvenlik sistemi hala açık verecek, çıkıp bunun hesabını vermek yerine, emeklilikte yaşa takılanlar hak istiyorlar onları eleştireceksiniz. Buna biz, ‘özrü kabahatinden büyük’ deriz. Özrü kabahatinden büyük bir politikacı ile karşı karşıyasınız.”

Bu sorunu çözecek olanların, mart ayında sandıkta ders verecek yurttaşlar olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Ya tüm bu gerçekleri görüp bu gerçeklere uygun politikaları savunan siyasal partiye destek vereceksiniz veya sizleri açlığa mahkum eden bir siyasal partiye destek vermeye devam edeceksiniz.” dedi.

“Sonuna kadar sahip çıkacağız

“Her türlü israfı yapacaksınız, yazlık saraylarda, kışlık saraylarda, uçan saraylarda oturacaksınız, asgari ücret üstünden pirim ödeyip emeklilik dilekçesi verene ayda 801 lira emekli aylığı vereceksiniz. İnsan utanır biraz.” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, kayıt dışı çalışma ile mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Kılıçdaroğlu, kayıt dışı ekonomi ile mücadele için sendikalılaşmanın gerekli olduğunun altını çizerek, bununla alakalı asıl mücadeleyi sendikacıların yapması gerektiğini ifade etti.

Üniversitelerin, sosyal bilimcilerin sessiz kalmaması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şu görüşleri ifade etti:

“Şimdi gündem ne? ‘Emeklilikte yaşa takılanlara hak verirsek, 40 sene bedavadan aylık alacakmışsınız, 700 milyar lira yükü olacakmış.’ Efendim ‘Biz ekonomide milli kurtuluş savaşı veriyoruz, 700 milyar lirayı nasıl ödeyeceğiz?’ Hangi ekonomide kurtuluş savaşı veriyoruz? Bu ekonomiyi kurtuluş savaşı verecek hale kim getirdi? Fransızlar mı, Almanlar mı, İngilizler mi, Papua Yeni Gine mi, Sudan mı getirdi? Kim yönetiyor bu ülkeyi? Özrü kabahatinden büyük laflarla sizin önünüze geçmek istiyorlar ama benim size bir sözüm var, siz hakkınıza sahip çıkmasanız bile, biz sizin hakkınıza sahip çıkacağız. Ahlaki politika yapıyoruz. Adalete dayanan bir politika yapıyoruz, insanımızı siyasetin odağına alıyoruz. Onun bu memlekette huzur içerisinde yaşamasını istiyoruz. Eğer bunu sağlayamazsanız, kendi içerisinde barışık bir toplum yaratamazsınız. O nedenle biz, bu ülkede kendi içerisinde barışık bir toplum yaratmak için mücadele ediyoruz. Emeklilikte yaşa takılanların sorununu da bu bağlamda görüyoruz ve sizin sorununuza sonuna kadar sahip çıkacağız bunun da sözünü veriyoruz.”

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.