KHK ile ihraç işlemini Mahkeme hukuka aykırı buldu

KHK ile ihraç işlemini Mahkeme hukuka aykırı buldu

Kamu görevindren 667 sayılı KHK ile ihraç edilen yurttaşın açtığı davada İdare Mahkemesi sürpriz bir karara imza attı. 667 sayılı KHK’ya dayanarak terör örgütleri ile irtibatlı olduğu iddiası ile SPK’daki kamu görevinden çıkarılan uzman İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

MAHKEME ARAŞTIRDI

İdare Mahkemesi, kamu görevine son verilen uzmanın, herhangi bir terör örgütüyle irtibatının bulunup bulunmadığını, savcılık, TMSF ve Emniyet’e sordu. Gelen yazılarda, ihraç edilen uzmanın terör örgütleri ile irtibatlı olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi ve belge sunulmadığı gibi sacılık da, davacı hakkında “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan hakkında herhangi bir tahkîkat yürütülmediği bilgisini, İdare Mahkemesi ile paylaştı. İdare Mahkemesi de bahis konusu uzmanın kamu görevinden çıkarılan kararının hukuka uygun bulunmadığını karar verdi.

ÖZLÜK HAKLARI İADE

“Davacının terör örgütleri ile iltisakı yahut irtibatı olduğu yönünde hehhangi bir somut verinin dava dosyasına sunulmadığı anlaşıldığından, görevinden çıkarılmasına ilşikin dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmaktadır. Hukuka aykırlığı saptanan işlem sebebiyle davacının yoksun kaldığı özlük hakları ile aylıklarının hesaplanarak kanuni faiziyle birilkte davalı idarece davacıya ödenmesi gereklidir” şeklinde konuştu.

İdare Hukukçusu Metin Günday, mahkemenin kararını vermeden önce, kurumlara yazı yazarak araştırma yaptırdığına dikkat çeti: “İdare Mahkemeleri önüne gelen benzer davalarda kamudan ihraç edilen kişilerin durumlarını araştırmakla yükümlü olduğunu ortaya koymuştur. İdare Mahkmese ise bunu yapmıştır. Bu yönü ile emsal bir karardır” şeklinde konuştu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.