Kaybolan Askerler Tuzağa Düşmüş Olabilir !

Kaybolan Askerler Tuzağa Düşmüş Olabilir !

Genelkurmay askerlerin adlarını açıklamazken ajanslar kayıp askerlerin astsubay Muhammed Duran Keskin (28) ve astsubay Kıvanç Kaşıkçı olduğunu bildirdi.

Genelkurmay’dan evvelki akşam yapılan kısa açıklamada, “kaçırılma” ifadesi kullanılmadan “Devam eden Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında, 29 Kasım 2016 Salı günü saat 15.30 sıralarında iki silah arkadaşımızla irtibat kesilmiş olup, bölgede arama faaliyetleri devam etmektedir” denilmişti. Olayın meydana geldiği El Dana köyü, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolünde. Hem ÖSO hem de TSK unsurları, köyde kendisini gizleyen DEAŞ teröristlerini ve örgütün kurduğu el yapımı patlayıcılı tuzakları temizleme çalışmalarını sürdürüyor. Önceki gün meydana gelen vakanın, keşif timinin El Bab istikametindeki ileri mevzilerdeki durumla alakalı tespit çalışmaları yaparken meydana geldiği düşünülüyor. Ankara’da askeri kulislerde konuşulan iddialara göre, içerisinde keşif timinden iki astsubay ile bir tercümanın bulunduğu araç, El Dana’dan El Bab istikametine doğru ilerliyordu. DEAŞ’ın El Dana çevresinde hangi bölgelerde olabileceğini belirlemek için yola koyulan timin, arazide hemen her tarafın birbirine benzemesi sebebiyle yolunu şaşırarak, yanlış yönde ilerlemeye başladığı değerlendirildi.

El Bab’a Götürülmüş Olabilirler

Yolda pusu kurmuş olan DEAŞ, içerisinde iki askerin bulunduğu araca ağır silahlarla saldırdı. Çıkan çatışmada araç kullanılamaz hale gelirken, çevirmen da yaralandı. Çok sayıda DEAŞ’lı terörist daha sonra iki Türk askerini kaçırmayı başardı. DEAŞ’ın Türk askerlerini sınıra 30 km uzaklıktaki El Bab’a götürdüğü değerlendiriliyor.

3 Asker Yaralı

Dün de El-Bab bölgesi yakınlarında çatışma çıktı. Çatışmada yaralanan 3 Türk askeri, helikopterle sevk edildikleri Kilis ve Gazi Antep’teki hastanelerde tedavi altına alındı. TSK’dan dün yapılan bilgi vermede Türk savaş uçaklarının El Bab’ın kuzey doğusundaki Bzagah ve Zarzur bölgesinde DEAŞ’a ait iki sığınma yerini imha ettikleri bildirildi.

Kayıp Askerlerin Aileleri Üzüntülü

Fırat Kalkanı operasyonunda “kayıp” olduğu bildirilen askerlerin evlerinde dün hüzün vardı. 28 yaşındaki Muhammed Duran Keskin’in “kayıp” olduğu bilgisi, Adana’nın merkez Sarıhamzalı Mahallesi’nde oturan annesi Elif Keskin’e sabah saatlerinde verildi. Anne Elif Keskin, gözyaşlarına boğuldu. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği anneyi, komşuları ve yakınları teselli etmeye çalıştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.