KARAOK’tan ilk görüntüler!

KARAOK'tan ilk görüntüler!

Aselsan ve Roketsan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan ve yaklaşık 30 ülkede kullanılan Amerikan yapımı Stinger tipi bir proje için bir araya gledi. Proje 2 km üstünde bir menzile sahip olan görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlıklı, omuzdan ateşlenebilir tanksavar roket sistemi KARAOK. KARAOK’un ilk kere geçtiğimiz günlerde Roketsan standında görüldü.

Aselsan tarafından 12 Ağustos 2016’da Kamu Aydınlatma Platformu [KAP]’na gönderilen açıklamada Roketsan ile KARAOK Sistemi Kızılötesi Arayıcı Başlık Geliştirilmesi’ne ilişkin toplam bedeli yaklaşık 44 Milyon ve yaklaşık 7.5 Milyon tutarında anlaşma imzalandığını duyurmuştu.

Açıklamada, bahis konusu anlaşma kapsamında teslimatların 2018-2022 arısında gerçekleştirileceği kaydedildi.

Açıklamada KARAOK Sistemi’nin ne tip bir roket olduğu konusunda herhangi bir bilgi yer almazken, Görüntüleyici Kızılötesi [IIR] güdümlü bir roket olduğunu değerlendiriliyor.

Fuze, OMTAS alt yapısı kullanılarak geliştirildi. ABD yapımı anti tank füzesi FGM-148 Javelin’in benzeri özelliklere sahip.

OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi

OMTAS üzerinde barındırdığı yüksek teknolojiyle modern savaş, alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli tanksavar silah sistemi. Özgün dizaynı ve üzerinde barındırdığı yeni nesil dizaynıyla öne çıkan, milli olarak geliştirilen  OMTAS Silah Sistemi esas olarak tam atım füze; atış, platformu, atış, kontrol ünitesi-gözetleme birimi, atış, kontrol ünitesi-kontrol biriminden oluşan fırlatma sistemi; taşıma sandıkları ve eğitim simulatöründen oluşmakta.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.