Kapsülle yolculuğa hazır mıyız?

Kapsülle yolculuğa hazır mıyız?

Vakumlu bir tünel içerisinde hareket eden kapsül yöntemiyle, tren teknolojisinin geleceğini tasarlayan Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk bu yeniliği herkesin denemesi için Los Angeles’ta kurulan hattı, deneme kullanımına açıyor. Hyperloop transfer sistemi ismi verilen geleceğin ulaşım sistemi 10 Aralık’ta başlıyor.

Elon Musk, Twitter üstünden yaptığı açıklamada, Hyperloop transfer sistemi için ilk tünelin tamamlandığını ve buradaki kapsüllerde bedava deneme yolculuğunun mümkün olduğunu ifade etti. Hyperloop ile yolcular bir kapsül içerisinde hava boşluğu bulunan tünel borular aracılığı ile bir yerden başka bir yere taşınacak. Bu ulaşımda kapsüllerin hızı 1200 km’ye kadar çıkacak.

Ancak Los Angeles’taki deneme tünelinde şu an en çok 250 km hıza ulaşılabiliyor. Yakın bir gelecekte bu hızın 300 km’yi aşabileceği belirtiliyor. Gözlemciler Hyperloop sistemi hakkında çekincelere sahip. Transferin sağlandığı vakumlu boruların terör ve depremlere karşı korunmasız olduğunu öne sürüyorlar.

Musk, Hyperloop sistemi üstünde çalışan yegane girişimci değil. İngiliz milyarder Richard Branson, Virgin Hyperloop One isminin verdiği projesi ile ABD’nin Nevada eyaletinde denemeler yapmıştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.