Kanser tedavisi artık ücretsiz

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği’ne ilişkin yeni düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile kanser tedavisi, cerrahisi ve ilaçlarına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesi kaldırıldı. Hastaların düzenlemeden önce büyük mağduriyetler yaşadığını belirten İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, Bu doğru bir karar ama geç kalındı dedi.Kanser ilaçları artık ücretsiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu ,Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle kanser tedavisinin tamamiyle ücretsiz hale getirildiğini açıkladı.

Hastaların bu düzenlemeden önce özellikle katkı payları yüksek olan ilaçlar için oldukça yüksek oranda fark ödediğini belirten İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, kanser ameliyatlarında ve sonrasında kullanılan ilaçlar için ciddi bir iyileştirme yapıldığını ifade etti.

Özellikle cerrahilerde kullanılan ilaçlar için belli farklar ödendiğini anlatan Sayılkan, “Devletin karşıladığı bedel 240 milyon liradan 750 milyon liraya çıkarıldı. Eskiden bu farkı yurttaş cebinden ödüyordu. Hastanede yatarak tedavi görürken büyük sorun yaşanıyordu. Bu doğru bir karar ama geç kalındı. Hastalar büyük mağduriyet yaşıyordu” şeklinde konuştu. Kanserin başlı başına ciddi bir sorun olduğunu dile getiren Sayılkan, bu hastalık boyunca ekonomik sıkıntılarla uğraşıyor olmanın ayrı bir motivasyon kaybına yol açtığını savundu. Sayılkan, hem hastalarda hem de hasta yakınlarında moralin oldukça önemli olduğunu anımsatarak tedavi sürecinin iyi şartlarda tamamlanması ile hızlı bir sonuç almanın mümkün olduğuna ilgi çekti. Yeni düzenlemenin Türkiye’de bulunması kolay olan ilaçlarla alakalı fayda sağlayacağını ifade eden Tuncay Sayılkan şu şekilde konuştu:

“Bazı ilaçlar Türkiye’de bulunamıyor. Çünkü bugün Euro 5.5 lira civarında. İlaç fiyatları ile ilgili Euro kuruysa 2.69 liradır. Bir sene boyunca da bu  fiyat üstünden gidecek. 1 sene içinde Euro’daki artış oranının yüzde 70’i kadar ilaçlara zam verileceği söylendi. Ocak ayı sonunda Bakanlar Kurulu kararı ile ise ilaca verilecek zammın yüzde 15’i geçemeyeceği belirtildi. Zammın bir üst sınırı yaptılar. İsterse bu ülkede Euro kuru % 50 artsın ama yüzde 15’in üstüne çıkmayacak. Bu durum da yurtdışında bulunan yeni jenarasyon ilaçların Türkiye’ye gelmesini engelliyor. Çünkü yarı fiyatına bunu vermek istemiyorlar. Bazı firmalar Türkiye’ye ilaç gelmesi için başvuru yapmıyor. Eskiden ruhsatı olanlar da ya getirmiyor yada az oranda getiriyor. Zarar etmemek için bu tutumu sürdürüyorlar. “

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.