Kamudaki İhraçların Kriter Sınırlandırılması Daraltılıyor !

Kamudaki İhraçların Kriter Sınırlandırılması Daraltılıyor !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “At izi it izine karışmasın” uyarısının arkasından FETÖ ile mücadelede mağduriyetlerin yaşanmaması için titiz bir çalışma yürütülüyor. Terör örgütüyle bağlantısı olduğu gerekçesi ile kamudan uzaklaştırılanlardan 8 bin kişi göreve iade edilirken, ihraç kriterleri daraltılarak, asılsız ihbarda bulunanlara da ceza getirildi.

 FETÖ soruşturmaları kapsamında 131 bin kişi hakkında işlem yapıldı, 80 bin kişi açığa alındı. Bugüne kadar Adalet Bakanlığı’ndan Emniyet’e kadar bir çok kamu kurumundan işe iade için 80 binin üstünde başvuru geldi. Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan KHK’larla görevinden ihraç edilen, açığa alınanların itirazları 4 ayrı komisyonda ayrı ayrı inceleniyor. İtiraz dilekçeleri, kanıt belgeler, MİT ve Emniyet’ten gelen istihbarat kayıtları dikkate alınarak bir hata var ise düzeltiliyor. 

İncelemelerde, FETÖ ile bağlantılı kuruluşlarda üyelik veya yöneticilik, ByLock kullanılıp kullanılmadığı, 17-25 Aralık sonrası Bank Asya’daki işlemlerin niteliği gibi kriterlere bakılıyor. 

 Kamu görevinden çıkarılanların sayısı 80 bine ulaşırken, açığa alınıp soruşturması sürenlerin sayısı da 57 bini bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yaklaşık 29 bin 800 kişi, 10 bin Emniyet personeli, 3 bin 300 hâkim ve savcı, 3 bin 700 Milli Savunma Bakanlığı çalışanı, Sağlık Bakanlığı’ndan 2 bin 845 kişi, üniversitelerden de 2 bin 781 kişi görevden alındı. 

3 bin 200’i Emniyet’te, eğitim, sağlık, adalet başta olmak üzere kamu kurumlarında işe iade edilenlerin sayısı 8 bine ulaştı. ByLock kapsamında açığa alınan 3 bin 400 öğretmen de göreve iade edildi.

Aktif Eğitim-Sen’e kısa bir süreliğine üye olan, örgütle organik bir bağı olmayanlar iade edilirken, 15 Temmuz’a kadar üyeliği devam eden ya da yönetici olanlar hiç bir şekilde iade edilmiyor. Görevden almalarda Bank Asya’ya yönelik kriterler de yumuşatıldı. İkinci taramada evini, arabasını satıp Bank Asya’ya yatıranlar meslekten ihraç ediliyor. Asılsız ihbarda bulunanlara da ceza uygulaması getirildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.