Kamuda bürokrasiye yeni düzenleme

Kamuda bürokrasiye yeni düzenleme

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle beraber bürokrasi de yeniden şekilleniyor. Başbakanlık’taki personel ve kurumların yerleri değişiyor, yeni dönemde yurttaş memnuniyeti ön planda olacak

24 Haziran seçimleri ile birlikte Türkiye’de yönetim sistemi değişti. Sistem değişikliğiyle birlikte bürokraside de önemli değişiklikler meydana gelecek. Özellikle kaldırılan Başbakanlık makamına bağlı kurumlar ve personelin yeni yerleri de belli oluyor. Söz konusu değişikliklerle alakalı kararnamelerin 8 Temmuz’dan sonra çıkması bekleniyor. Son şekli verilme aşamasında olan çalışmaya göre yenilikler şöyle:

BAŞBAKANLIK PERSONELİ

Başbakanlık uzmanları TBMM ye ve Kamu Denetçiliği Kurumu’na geçecek.

Başbakanlık müfettişleri Devlet Denetleme Kurulu’na müfettiş olarak atanacaklar. Bunların ücretleri Sayıştay personeline endeksli olacak.

Başbakanlık’ta vazife yapan müşavirler araştırmacı olarak diğer kurumlara nakledilecek.

Başbakanlıkta vazife yapan personel kazanılmış haklarında kayıp olmadan Devlet Personel Başkanlığı’na bildirilecek. Personel aynı unvanları ile birlikte yeni kurumlara atanacak.

Başka şehirlerde vazife almak isterse, talepleri yerine getirilecek.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü çalışanı ile beraber Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlanacak.

Başbakanlık’ta yer alan Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’ne geçecek.

İnsan Kaynakları Ofisi kamu kurumlarında yapılan işlemlerin Cumhurbaşkanlığı makamına sunulmasını sağlayacak. Üst seviye atanmaları ve güvenlik soruşturmalarını bu kurum yürütecek.

Yatırım Ofisi’nde senelik programlarda öngörülen yatırım izinleri verilecek.

Cumhurbaşkanlığı’nda ayrı bir bürokrasi oluşmayacak. Tüm kamudaki personel mevzuatı konusunda uygulama beraberliği Devlet Personel Başkanlığı tarafından yürütülecek.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlanacak.

TRT ve Anadolu Ajansı’nın İletişim Ofisi’ne bağlanmasıysa tartışılıyor.

Maliye Bakanlığı’nın kadro ve açıktan atama izinleri konusundaki yetkileriyle personel mevzuatı konusundaki yetkisi kaldırılıyor.

Müsteşar ve müsteşar yardımcılığı yerine bakan yardımcılığı getirilecek.

ÜÇLÜ KARARNAME DÖNEMİ BİTİYOR

6400 ve üzeri göstergelerde olan üst aşama yöneticileri, alakalı bakanın teklifi üstüne Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

Bakanlar Kurulu Kararıyla atama usulü de kalkıyor. Genel müdürün altındaki kadrolar alakalı bakan tarafından atanabilecek.

Kaymakamlar, valiler ,vali yardımcıları ,il emniyet müdürleri ve il müdürleri alakalı bakanın teklifi ve Cumhurbaşkanı’nın onayıyla atanacak.

VATANDAŞA ÖZEL HİZMET BİRİMİ

Vatandaş odaklı yönetim tarzı başlıyor. Artık yurttaş talepleri ve tüm dilekçeler idari süreçlerin hızlanması maksadıyla 30 gün içerisinde yanıtlanacak. 30 gün içerisinde sorunu çözülemeyen yurttaşın talepleri Cumhurbaşkanlığı CİMER aracılığıyla takip edilecek.

Tüm kamu kurum ve kurumlarında yurttaşlarla ilgilenmek maksadıyla halkla ilişkiler birimi kurulacak. Vatandaş çayını içerken talepleri dinlenecek.

Vatandaşa hizmet esas olacak.

SEÇİMLE GELECEKLER

Genel müdür, vali ve kurum başkanları seçimle gelecek. Görevleri bittiğinde bu kadrolar kazanılmış hak sayılmayacak. Genel müdür ve kurum başkanlığı kadrolarına atanmak için 12 senelik hizmet ve memur olma şartı da artık olmayacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.