Kamu binalarına tarihi dokunuş!

Kamu binalarına tarihi dokunuş!

Eskiyen kamu kurumlarının binaları yıkılarak yenilenmeye devam ediyor. Yapımı devam eden veya proje aşamasında olan binalarda yatay mimari benimsenirken, dizaynda Selçuklu ve Osmanlı tarzı tercih ediliyor. Yapılan binalarda dikkat edilen bir diğer unsur ise mimaride yurttaş ve personelin kullanımında kolaylık sağlayacak detaylara önem verilmesi. 15 Temmuz FETÖ darbecilerin verdiği büyük zarar sonrası Ankara Emniyet Müdürlüğü binası yeni mimari anlayışın son örneklerinden.

184 KAMU BİNASI YENİLENDİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi başta olmak üzere Türkiye’de 184 adet kamu binası Türk tarihini yansıtan mimari anlayışla tamamlanan projeler arasında Kamu kurumlarında yeni mimari anlayışı kapsamında şu ana kadar 184 hükümet konağı yeniden inşa edildi. Sivas Şarkışla, Kastamonu, İzmir Menemen, Kahraman Maraş Elbistan, Mardin Artuklu hükümet konakları yenilenen binalar arasında.

SELÇUKLU VE OSMANLI TARZI

Akıllı bina konseptinde inşa edilen kamu binaları son teknolojik ekipmanlarla donatıldı. Çoğu Hükümet Konağı’nın yeni mimarileri Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden esintiler taşıyor. Ayrıca binaların yatay mimari anlayışla tasarlanması ile çok katlı yapılar ile görüntü kirliliğinin önüne geçildi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.